maj 20, 2024
231 Wyświetleń
0 0

Taneczna orkiestra w stylu dawnym i współczesnym, czyli koncert finałowy 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnabla” w Nowogrodźcu

Napisany przez

Rewelacyjny był wczorajszy występ finałowy w ramach XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnbala” w Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu. Przed publicznością, która przybyła z różnych miejsc w Polsce – wystąpiła Akademicka Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, pod batutą Zbigniewa Szufłata.

Wybrzmiewał m.in. Vivaldi, Karłowicz, Ferraris i wielu innych. W Tańcach Rumuńskich uwagę zwróciło konsekwentne prowadzenie frazy oraz skontrastowanie barwy brzmienia. W innych dziełach, Artyści smyczkowi wykazali się wysoką dbałością o artykulację i sprawnie operowali zmianami dynamicznymi, nadając tok muzycznej narracji.

Po skończonych utworach, nadszedł czas na muzyczną niespodziankę, jaką było odegranie hejnału Nowogrodźca na żywo. Autorem hejnału Miasta i Gminy jest Włodzimierz Ruciński, pochodzący z Nowogrodźca kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Hejnał w sposób bezpośredni wskazuje na najświetniejszą kartę kultury Nowogrodźca – związek z cenionym i uznanym w całej Europie kompozytorem Józefem Ignacym Schnablem. Hejnał wykonali zdolni studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Dziękujemy Pani Burmistrz Nowogrodźca – Joannie Świder, Dyrektor Festiwalu oraz Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu – Agacie Kleszczyńskiej, podziękowania również należą się Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu Eleni Ioannidou, naszym patronom, sponsorom oraz Panu dr hab. Piotrowi Rojkowi, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, który poprowadził tegoroczną edycję.

Serdecznie dziękujemy również Państwu, za bycie z nami przez te trzy festiwalowe dni, kiedy Nowogrodziec po raz kolejny stał się stolicą muzyki klasycznej. Mamy nadzieję, że spotkamy się również w kolejnej edycji za rok.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury W ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat honorowy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Burmistrz Nowogrodźca Joanna Świder

JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb.

Ars Augusta

Fundacja Twoje Dziedzictwo

Patronat medialny:
TVP3 Wrocław

Sponsor:
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości

Organizator: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Fot. Jan Ratajski
Własność Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Strona festiwalu, gdzie można obejrzeć wszystkie zdjęcia z XVI edycji i nie tylko: https://festiwalnowogrodziec.pl/kategoria/xvi-edycja-galeria/

Tagi artykułu:
· · · · · · · ·
Kategorie:
kultura · news · polecamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish