st. 18, 2014
1662 Wyświetleń
0 0

Śmiech, który ucisza fizjologia – „Pod Mocnym Aniołem”

Napisany przez

Nie umawiajcie się na wódkę po tym filmie. Nie kupujcie jedzenia przed seansem. Przypomnijcie sobie jak po obejrzeniu spotów reklamujących „Drogówkę” niektórzy ludzie szli do kina, aby się pośmiać, a wychodzili niekoniecznie rozbawieni… W przypadku filmu „Pod Mocnym Aniołem” Wojtek Smarzowski zrobił z widzami dokładnie to samo, tylko efekt jest o wiele mocniejszy, bardziej depresyjny.

Smarzowski stara się, żebyśmy tym razem już na pewno wyszli z kina z obrzydzeniem. Nie tylko z tym… psychicznym, obrzydzeniem postawami i charakterami ludzi, ale również tym fizycznym, które wywołuje oglądanie świata Smarzowskiego, świata przepojonego alkoholem, złem, podłością i brakiem zasad.

Reżyser wie chyba jednak doskonale, że ludzie śmieją się z tego, że ktoś się przewrócił, zwymiotował, użył kilka razy słowa określającego panią negocjowalnego afektu. W trakcie filmu te reakcje publiczności w kinie stają się jednak upiorne. Bo dlaczego część ludzi w sali śmieje się, gdy ktoś puścił bąka? Dlaczego śmieją się, gdy pijany facet za karę gwałci swoją jeszcze bardziej pijaną żonę. Niepojęte? A może naturalne, bo przyszli do kina się rozerwać, nażreć, rechotać i żadna treść na ekranie nie jest w stanie im tego zepsuć.

W końcu śmiechy cichną, pojawia się niesmak w ustach. I nie tylko w ustach. Smarzowski do tego stopnia przykręcił śrubę, tak mocno epatuje widza upodleniem głównego bohatera i jego otoczenia, że przesadza. Zapewne celowo, aby wstrząsnąć. Nadmiar ziewnięć publiczności i zapalających się tu i tam ekranów smartfonów może być jednak równie dobrze objawem nudy, jak i deklaracją: „Mnie to nie dotyczy”.

Smarzowski na koniec kolejnego filmu pełnego alkoholu i zła, kolejnego portretu, którego nikt nie chce być bohaterem jak rzadko zostawia promil nadziei. Ten promil nadziei to tradycyjny u niego obraz z kamery wznoszącej się nad planem. W „Weselu” czy w filmie „Dom zły” kamera pokazuje pobojowisko. W ekranizacji powieści Pilcha widzimy opcje stojące przed głównym bohaterem. Niezbyt optymistyczne, ale jednak jakieś opcje.

Film w bolesławieckim Kinie Forum możecie oglądać do czwartku, 30 stycznia. Godziny seansów znajdziecie TUTAJ.

 

Kategorie:
recenzje
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Śmiech, który ucisza fizjologia – „Pod Mocnym Aniołem”

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish