Sie 2, 2015
1378 Wyświetleń
1 0

Rusza XXV Festiwal Blues nad Bobrem

Napisany przez

Festiwal powstał w 1990 roku z inicjatywy bolesławieckich miłośników bluesa. Pierwsze jego edycje odbywały się z uczestnictwem Ryśka Riedla i Tadeusza Nalepy, którzy swym młodzieńczym entuzjazmem i niesamowitą charyzmą przyciągali rzesze fanów. Blues nad Bobrem symbolizował wyzwolenie i ukazywał radość, jaką można czerpać ze wspólnego grania i uczestniczenia w koncertach. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 25 edycja Festiwalu.

XXV jubileuszowa edycja Festiwalu:

Podczas Bluesa nad Bobrem odbywa się kilka, a może nawet kilkanaście różnych imprez, które składają się na całość pod nazwą Festiwal. Głównym jego punktem są warsztaty. Każdy kto ma taką potrzebę, może doskonalić swoje umiejętności w zakresie gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach czy perkusji. Może śpiewać oraz uczyć się fotografować. Warsztaty prowadzone są przez najznamienitszych artystów polskiej sceny muzycznej. W tym roku grono wykładowców Tworzą: Jacek Królik, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Magda Piskorczyk, Tomasz Grabowy, Paweł Serafiński, Aleksandra Sozańska – Kut, Aleksandra Królik, Leszek Cichoński, Jacek Jaguś, Bartosz Łęczycki, Zbigniew Lewandowski oraz Paweł Ostrowski. Najlepsi uczestnicy warsztatów mają możliwość otrzymania prestiżowej nagrody dla najciekawiej zapowiadającego się gitarzysty i basisty. Wyróżnieni zostają także inni młodzi instrumentaliści. W trakcie warsztatów odbywają się również konsultacje z zagranicznymi muzykami, porywające słuchaczy wykłady, np. dotyczące współpracy na scenie, historii muzyki rozrywkowej oraz czerpania pełnej radości z muzykowania.

Wieczorami każdy może pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz pokazać to, czego nauczył się podczas codziennych zajęć, uczestnicząc w jam session. Na scenie pod czujnym okiem swoich mistrzów można zmierzyć się ze standardami muzycznymi i sprawdzić się w improwizacjach.

Oprócz warsztatów w ramach festiwalu każdego roku odbywa się pierwsza w Polsce msza w oprawie bluesowej, w której uczestniczą warsztatowicze razem z wykładowcami. Msza cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i bolesławian. W tym roku odbędzie się ona 9 sierpnia o godzinie 18.00 tradycyjnie w kościele na osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu.

Ważnym punktem Festiwalu jest Przegląd Zespołów Bluesowych im. T. Nalepy wraz z koncertem gwiazd. W tym roku 15 sierpnia na boisku przy Szkole Podstawowej w Kruszynie zaprezentuje się osiem zespołów konkursowych, laureat ubiegłorocznego Przeglądu – zespół Po Godzinach Blues Band oraz Kraków Street Band i Nocna Zmiana Bluesa. Przegląd rozpocznie się o 17.00.

W tym roku ogólny plan imprezy wygląda następująco:

Czas trwania imprezy: 6-16 sierpnia 2015
6 sierpnia, godz. 19.00 – uroczyste otwarcie Festiwalu – GOKiS Kruszyn
7-14 sierpnia: Warsztaty Muzyczne im. Wojtka Seweryna – Kruszyn koło Bolesławca

7 sierpnia, godz. 19:30 – wernisaż wystawy „See the blues, hear the music” autorstwa Leszka „Faziego” Opioły – GOKiS Kruszyn

10 sierpnia, godz. 19.30 – wykład „Kto pierwszy w Polsce grał rocka?” – dr Mariusz Gradowski z Uniwersytetu Warszawskiego

13 sierpnia, godz. 19.00 – Msza św. w oprawie Bluesowej – kościół na oś. Kwiatowym w Bolesławcu

14 sierpnia, godz 19:30 – Koncert klas warsztatowych – Dom Ludowy w Kruszynie

15 sierpnia, godz. 17.00 – Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy, koncert gwiazd: Po Godzinach Blues Band (laureat Przeglądu 2014), Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Kraków Street Band – wstęp na koncert bezpłatny – boisko przy Szkole Podstawowej w Kruszynie

16 sierpnia, godz 18.00 – koncert Magda Piskorczyk Masterclass oraz JOE COLOMBO (feat. Kasia Skoczek), Teatr Stary w Bolesławcu – wstęp wolny

Ponadto codziennie w Gospodzie Kruszyna o godzinie 21.00 odbędą się jam session z udziałem warsztatowiczów i wykładowców.

Festiwal to nie tylko nauka i ciężka praca nad własnym warsztatem muzycznym, ale przede wszystkim dobra zabawa, wypoczynek, możliwość nawiązania nowych znajomości wśród muzyków, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń każdego z nich – koncertowania i nagrania płyt. To również zaangażowanie i praca wielu ludzi, którzy ten festiwal tworzą, od lat kochają i czują się z nim związani, w tym sporego grona ciągle młodych wolontariuszy.

Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Starosta Powiatu Bolesławieckiego Dariusz Kwaśniewski oraz Wójt Gminy Bolesławiec, Andrzej Dutkowski.

Informacja i zdjęcie: Stowarzyszenie Blues nad Bobrem.

Kategorie:
kultura
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Młoda para na Przystanku Woodstock!

Marzena pochodzi z Ołoboku w powiecie Bolesławieckim a Kuba z Targowicy. Miłośnicy rocka i bywalcy […]

Zamknij