cze 6, 2016
1666 Wyświetleń
7 1

Idą w zaparte

Napisany przez

Zapewnienie szerokiego i powszechnego dostępu do informacji publicznej jest jedną z kluczowych przesłanek do istnienia społeczeństwa obywatelskiego

Nie dla każdego to tylko zwykły slogan, a trudno przypuszczać by znany bolesławiecki podróżnik na warszawskie marsze niczym kaczystowski satrapa pragnął zamachnąć się na wolność prawa do informacji, zwłaszcza gdy dotyczy ona publicznie wydatkowanych pieniędzy. „Odmowa udzielenia informacji to podważenie zasad demokracji” – piękne hasło do prezentowania na kodemonstacji.

W poprzednim odcinku – link– pokazano licealny dwugłos dotyczący dokumentowania i jawności pracy Rady Rodziców, „Jedynka” publikuje szkolne preliminarze na swej stronie internetowej, „Dwójka” w soczystym stylu podpisanym przez przewodniczącego Rady Rodziców odmawia rodzicowi płacącemu składki dostępu do jakichkolwiek rozliczeń. Tym razem nie było odwoływania się do solidarności rodzicielskiej, typowe pismo z przywołaniem Ustawy, wsparte przykładowym uzasadnieniem wyroku na bezczynność dyrektora nie udzielającego w terminie informacji związanej z dokumentacją pracy Rady Rodziców, jaką dyrektor szkoły powinien posiadać pdf link. Odpowiedź dyrektora w 5 roku sprawowania funkcji była jednozdaniowa

„przekazaliśmy Radzie Rodziców w celu odniesienia się do sprawy”

Nie posiada tych dokumentów czy uzależnia ich przekazanie od odniesienia się Rady Rodziców, tak jakby decyzja przewodniczącego RR była ważniejsza niż normy zawarte w przepisach prawa, w tym ustawy o systemie oświaty. W oparciu o ten akt prawny opracowano Statut II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, w art. 64 wymieniający Regulamin Rady Rodziców jako jeden z dokumentów regulujących działalność dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły.
Wielce interesująca jest główna część odpowiedzi, gdyż zakładając rozróżnianie przez dyrektora pojęć Rada Rodziców (tego ciała dotyczył wniosek) a Rada Pedagogiczna, należałoby zakładać wysnuwanie analogii sprowadzających się do obszernie uzasadnianych przestróg, by nie ujawniać informacji wewnątrz szkolnych komukolwiek, w tym „zakaz ujawniania tych informacji również dla dyrektora wydziału oświaty czy kuratora oświaty„.
Przedstawiciele wydziału oświaty Starostwa Powiatowego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty już wkrótce będą oceniać kompetencje kandydatów na stanowisko dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego. Warto by zapytały kandydatów o ich stosunek do relacji szkoła-Rada Rodziców oraz problematyki „zapewnienie szerokiego i powszechnego dostępu do informacji publicznej jako jednej z kluczowych przesłanek do istnienia społeczeństwa obywatelskiego„.
Na dzień dzisiejszy wydatkowanie składkowych pieniędzy rodziców uczniów II LO w Bolesławcu pozostaje tajemnicą ściśle strzeżoną, dostępną tylko dla wybranych, lecz ich personalia są niczym „tajemnica rady pedagogicznej„.

Zamiast gratulowania rodzicom aktualnych uczniów II LO, stojących murem za przewodniczącym Rady Rodziców, przywołam ostatnią decyzję ORG.1510.5.2016 Starosty Bolesławieckiego z 25.05.2016r. uznającą zasadność skargi na bezczynność dyrektora „Dwójki” poprzez nie stosowanie się do wymogów art. 13 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pora na wyciągnięcie wniosków w organie założycielskim, jak również we wrześniu, przez rodziców, gdy trzeba decydować się na wpłaty dobrowolnych składek na działalność Rady Rodziców.

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
blogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish