sty 12, 2018
3147 Wyświetleń
3 9

Magda Jethon w Bolesławcu

Napisany przez

Wieloletnia szefowa radiowej Trójki i autorka kilku książek 26 stycznia będzie gościem Danuty Maślickiej w Teatrze Starym w Bolesławcu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17, wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są Starostwo Powiatowe w Bolesławcu oraz Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego. Inicjatorką i prowadzącą spotkanie jest Danuta Maślicka. Będzie to kontynuacja cyklu „Ci, których poznać warto”. W ostatnich latach w tym cyklu pojawili się w Bolesławcu m.in. Mariusz Szczygieł i Olga Tokarczuk.- Zaprosiłam panią Magdę Jethon, gdyż Trójka była moją ulubioną stacją radiową w minionych latach – mówi Danuta Maślicka. –  Jest wielu trójkowiczów, którzy to radio kochali a nie mogą się pogodzić ze zmianami w tej rozgłośni. Przewinęło się w niej mnóstwo wspaniałych dziennikarzy radiowych, o których warto pamiętać. Trójka organizowała mnóstwo akcji charytatywnych i jest związana z Bolesławcem także przez Gliniadę, gościła w Bolesławcu na Gliniadzie w 2013 roku, ale Glinoludy były także na pięćdziesięcioleciu rozgłośni. Po tym spotkaniu oczekuję dobrego humoru, przesłania ze znaczkiem nadziei. 


Magda Jethon jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Ukończyła pedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1977 roku rozpoczęła pracę w Programie Trzecim Polskiego Radia. Negatywnie zweryfikowana w stanie wojennym przez 8 lat była pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Prowadziła wiele audycji autorskich na antenie Trójki, między innymi „Twarzą w twarz”, „Nasz Parnas”, „Polityk też człowiek”, „Klub Trójki”, „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem” oraz z Michałem Ogórkiem „Trzeci do pary”. Współpracowała między innymi z „Gazetą Wyborczą”, „Twoim Stylem” i „Zwierciadłem”.

Strona z książki „Państwu pierwszym opowiem o Trójce”

W latach 2002 i 2004 wydała dwie książki, oparte na anegdotach z cyklu radiowego „Pani Magdo, pani pierwszej to powiem”. W 2006 roku odeszła z Trójki, do której powróciła 25 lutego 2009 roku decyzją zarządu Polskiego Radia jako jej dyrektor, zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Skowrońskiego. 29 grudnia tego samego roku została odwołana z funkcji dyrektora (zastąpił ją Jacek Sobala). Na skutek trwającego 10 miesięcy protestu zespołu Trójki ponownie została powołana na dyrektora, 9 listopada 2010 roku. 8 stycznia 2016 roku Zarząd Polskiego Radia odwołał ją ze stanowiska. W czerwcu 2016 roku wydała książkę „Państwu pierwszym opowiem o Trójce”. W tej książce pojawiają się bolesławieckie Glinoludy (więcej TUTAJ)

Od października 2016 roku Magda Jethon prowadzi Warsztaty Radiowe na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła pracę w portalu Koduj24.pl Komitetu Obrony Demokracji..

Magda Jethon pochodzi z Polanicy-Zdroju. W 2011 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia a w 2014 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

foto: Szkło Kontaktowe

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish