Lut 4, 2018
2180 Wyświetleń
4 0

Pozdrowienia z Gromadki, Gromadka na dawnej pocztówce

Napisany przez

Książka-album „Pozdrowienia z Gromadki. Gromadka na dawnej pocztówce” to wyprawa w przeszłość. Kolekcjonerska pasja autora dr. Andrzeja Olejniczaka, historyka, który pochodzi z Gromadki została uwieczniona w tej książce.

Przez ponad dwadzieścia lat gromadził on pocztówki z wizerunkami dawnych wsi Greulich/Grodzanowice i Gremsdorf/Gromadka oraz prowadził badania historyczne, poszukując i zbierając informacje oraz różne dane o swojej rodzinnej miejscowości. Najstarsza z pocztówek została wysłana w 1899 r., najmłodsza zaś w połowie roku 1944. Przez te prawie pięćdziesiąt lat, obie miejscowości się zmieniały i zdjęcia z pocztówek dokumentują te zmiany. Najważniejsze jest jednak to, że taki widok Grodzanowic i Gromadki zastali nasi przodkowie, którzy przybyli na te ziemie po zakończeniu wojny w 1945 r.

Jest to zbiór unikalny, ponieważ zmiany w wyglądzie miejscowości następowały także później i wielu z przedstawionych obiektów już nie uda się dzisiaj odnaleźć. Zdjęcia są uzupełnianie przez opisy w których znajdziemy szereg ciekawostek, dotychczas zupełnie nieznanych, a które autorowi udało się odnaleźć.

Andrzej Olejniczak

Książka wydana jest w dwóch językach, po polsku i po niemiecku. Publikacja została wydana przez Urząd Gminy Gromadka pod koniec 2017 r. i  jest dostępna w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromadce.

Wcześniejsze książki Andrzeja Olejniczaka:

  • A. Olejniczak, Obciążenia wojenne w zachodniej części Dolnego Śląska podczas kampanii napoleońskich 1806/07 i 1813 roku, Bolesławiec 2009.
  • A. Olejniczak, Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku, Oświęcim 2014.
  • A. Faltyn, A. Olejniczak, Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich, Bolesławiec 2012, (komiks historyczny).
  • A. Bojanowska, A. Olejniczak, T. Orawiec, A. Puk, Bolesławiec na europejskich szlakach, Bolesławiec 2012.
  • A. Olejniczak, T. Orawiec, Opowieści napoleońskie Bolesławca, Bolesławiec 2013.
oraz wiele artykułów naukowych i popularyzatorskich
Kategorie:
kultura
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polecamy do czytania

Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu razem z Ibuk Libra poleca książkowy prezent. W lutym na platformie […]

Zamknij