paź 30, 2020
2448 Wyświetleń
3 8

Odezwa do młodych i trochę starszych

Napisany przez

Pamiętacie ten wiersz Gałczyńskiego: ,,Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła lecz trzęsą się portki pętakom”? Wy tutaj i w całej Polsce jesteście jak te dumne ptaki, nie zniżacie się do poziomu kaczki, lecz patrzycie w górę, gdzie leci orzeł, który wzrokiem ogarnia świat cały, nie to co kaczka siedząca w grajdołku takim brzydkim i małym. Ktoś powiedział, że warto mieć odwagę w każdej sprawie i że trzeba robić wszystko na najwyższej nucie, by przeciwstawić się nienawiści, arogancji i bucie tych, co decydować za nas chcą nawet w najbardziej intymnej sprawie. Wielu przestało wierzyć w kłamstwa, ale nie pozwólcie, by słowa skarlały. Piszcie i wołajcie z wielkiej litery o miłości, wolności, sprawiedliwości, czułości, a nadzieję piszcie zawsze zielonym atramentem. No i warto trzymać się razem ale w dobrym gronie, gdzie serce miłością do ludzi plonie.

Nasz polski, ciężko ranny świat, chcecie oczyścić z ran, a ja zapytam: naprawdę chcesz zmienić świat? To nie rozdrapuj ran, tylko je lecz. I jeszcze dodam, że będą dalsze rany, dopóki któraś nie zaboli wszystkich.

I zabolała. I zrozumieliście, że jeśli to ma być rzeczpospolita, to czas najwyższy przestać być pospolitym.

I powiedzieliście ,,ej, to jest moje życie i moich bliskich, ej, to jest mój dom, moja ojczyzna, ej, nie dam się zatrzasnąć w pokoju z klamką na zewnątrz”. Czasami idziecie w milczeniu, ale takim, że zadrżały krzesła i stołki rządzących. A wy idziecie w marszu i krok po kroku zbliżacie się do celu, którym jest miłość, wolność wyboru, sprawiedliwość, szacunek, solidarność i przestrzeń, w której nie ma walki, ale błyszczy życie, piękne życie, piękne dla wszystkich. I na koniec zacytuję słowa papieża: ,,Proszę was, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności”.

Kategorie:
blogi

  Danuta Maślicka to współtwórczyni bolesławieckiej opozycji w czasach PRLu, wieloletnia dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, organizatorka szeregu spotkań z ważnymi Polakami, autorka dwóch tomów wierszy i książki „Znikopis”.

  Komentarze do Odezwa do młodych i trochę starszych

  • Pingback: Bielmo na oku Saurona - bobrzanie.pl - to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

  • Promując wulgaryzmy nigdy Pani nie zbuduje wartości, o których Pani napisała. Złem dobra nikt jeszcze nie zbudował. Co by było gdyby zwolennicy życia zaczęli skandować pod waszym adresem podobne słowa? Co by było dalej kiedy kończą się przekleństwa? Przemoc fizyczna? Pani w ogóle rozumie o czym napisała?

   Gienek 31/10/2020 13:45 Odpowiedz
  • Napisała Autorka o miłości, szacunku i godności idąc w tłumie skandującym „wypie*dalać” i inne gorsze bluzgi. Z takimi słowami na ustach nigdy pani nie zrozumie tego o czym napisała. Festiwal hipokryzji.

   czytelnik 31/10/2020 13:31 Odpowiedz
  • Nic tak nie uwłacza ludzkiej godności jak zabijanie ludzi tylko dlatego, że nie spełniają standardów urody/inteligencji.

   s 30/10/2020 22:57 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish