Kwi 3, 2021
115 Wyświetleń
0 0

Przyszłość motoryzacji – do czego to wszystko zmierza?

Napisany przez

Na pewno nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób będą działać i wyglądać samochody przyszłości. Najpopularniejsze wizje to maszyny przemierzające przestworza zasilane samym powietrzem. W tym tekście niestety trochę sprowadzimy Cię na ziemię.

Samochód, który sam jedzie

W pewnej formie tego typu maszyny są już dzisiaj dostępne, ale na pewno nie jest to coś, czego chcielibyśmy na naszych drogach. Technologia sztucznej inteligencji pomimo tego, że może budzić podziw na papierze, to średnio radzi sobie w kokpitach nowoczesnych samochodów. Maszyny nie potrafią decydować w krytycznych sytuacjach, a jak już to robią, to konsekwencje wyborów są, delikatnie mówiąc, tragiczne. Wygląd autonomicznych samochodów również nie przypomina niczego, co mogłeś sobie wyobrażać. No i póki co auta nie oderwały się od ziemi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego autonomiczne samochody nie spowodują rewolucji w motoryzacji: https://www.focus.pl/artykul/samochody-autonomiczne-piekny-sen-ktory-prawdopodobnie-nigdy-sie-nie-zisci-1.

Co więc będzie z samochodami

W dużym skrócie: wszystko i nic. Przewidywania rozsądnych ekspertów w zakresie motoryzacji nie przewidują żadnych wielkich zmian. Oczywiście pojazdy będą wyposażane w nowe funkcje, które sprawią, że ich użytkowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Kokpity otrzymają jeszcze większe ekrany, możliwości multimedialne a hotspoty staną się standardem, ale nic więcej. Od strony konstrukcyjnej samochody mogą przybierać nowocześniejsze kształty, ale nic nie zwiastuje, że zaczną latać.

Jeśli chodzi o paliwo, to jest już nieco szersza kwestia. Obecnie na świecie widać trend przechodzenia na prąd, ale sytuacja nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Ropa wciąż ma za sobą silne lobby, a informacje o pozornej „ekologiczności” zasilania pojazdu prądem są mocno przesadzone. Używanie energii elektrycznej jest oczywiście mniej obarczające środowisko, ale samo wytworzenie baterii, które zasilają auto już nie. Każdy, kto chociaż trochę kojarzy, na pewno widzi tutaj pewną niespójność logiczną.

Podsumowanie

Jak widzisz, wielka rewolucja w motoryzacji jest możliwa, ale niestety mało prawdopodobna. Zapomnij więc o latających samochodach, które myślą za Ciebie. Raczej nie powstaną za Twojego życia o i le w ogóle. Cieszmy się tym, co mamy i nie wybiegajmy zbytnio w przyszłość. Co ma być, to będzie, a przecież i tak, jako konsumenci, nie mamy na to wielkiego wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki piękny…

... jest plastik, w dobie jednorazowej tandety.  Kto połączy świąteczną ozdobę z bezpłodnością i antybiotykoopornością? […]

Zamknij