sty 11, 2022
2439 Wyświetleń
0 0

Kremacja czy tradycyjny pochówek?

Napisany przez

Myśląc o ceremonii pogrzebu, coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem kremacji zamiast tradycyjnej formy pochówku. Co wpływa na takie decyzje? Znaczenie ma zmiana naszych przyzwyczajeń, czy głównie aspekt finansowy?

Kremacja

Grzebanie ciała zmarłego w ziemi jest w dalszym ciągu najczęstszą formą pochówku w naszym kraju. Statystyki mówią jednak o tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o wybór kremacji. Daje nam ona możliwość pochowania bliskiej osoby albo w specjalnie przeznaczonym do tego kolumbarium. Możliwe jest również dochowanie urny do grobu ziemnego lub murowanego, co jest tańszą opcją. Cały proces jest bardzo zbliżony do tradycyjnego pochówku. Przygotowanie ciała osoby zmarłej odbywa się w ten sam sposób, przed skremowaniem rodzina może pożegnać się z osobą zmarłą. Kolejny etap to spopielenie zwłok, w zależności od tego, jak organizowane są świadczone usługi pogrzebowe, proces ten trwa około 2 godzin. Następnie prochy osoby zmarłej zostają umieszczone w wybranej przez rodzinę urnie. Koszty związane z kremacją, w porównaniu z pochówkiem tradycyjnym nie są zbyt wysokie. Często cena zależy od województwa, jednak maksymalny koszt nie przekracza 1300 zł.

Urna kremacyjna

Z wyborem urny wiążą się dodatkowe wydatki, tutaj ceny także nie są zbyt wygórowane. Szacuje się, że średni koszt urny to 600 zł, jednakże oprócz urn dostępnych na rynku mamy możliwość zło-żyć także indywidualne zamówienie. W dawnych czasach urny pogrzebowe były wykorzystywane przede wszystkim przy pochówku dzieci. W starożytnej Grecji urny miały kształt waz, które ręcznie malowano.

Trumna kremacyjna

Podczas kremacji trumna jest niezbędna. Wliczona jest zazwyczaj w cenę usługi, wykonana jest najczęściej z kartonu, wikliny bądź drewna sosnowego. Trumny te często pozbawione są wszelkich ozdób, uchwytów czy pokryć lakierniczych. Analizując cenniki proponowane przez zakłady pogrzebowe, już od kwoty 120 zł możemy nabyć najtańszą trumnę kartonową.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb z urną

Kwiaty odgrywają bardzo ważną rolę podczas ceremonii pogrzebowej. Wybór odpowiedniej kom-pozycji powinien być uzależniony od rodzaju pochówku. Jeśli wiemy, że będzie to kremacja, należy mieć na uwadze wygląd kolumbariów. Najczęściej są to wolnostojące budowle cmentarne składające się nawet z kilkuset niewielkich komór. W takim przypadku powinniśmy definitywnie zrezygnować z zakupu wieńca, ponieważ będzie on za duży. Najlepszym wyborem w przypadku kremacji jest symboliczny pojedynczy kwiat bądź niewielki bukiet.

Tradycyjny pochówek

Tradycyjna forma pochówku, która jest najgłębiej zakorzenioną w naszej kulturze to grzebanie zmarłych w ziemi. Proces organizacji takiego pochówku składa się z kilku etapów. Na wstępnie powinniśmy wykupić miejsce na cmentarzu, za które trzeba zapłacić około kilkuset złotych. W tym przypadku cena uzależniona jest od cmentarza oraz tego, w jakim miejscu została ulokowana kwatera. Kolejny krok to dopełnienie niezbędnych formalności związanych z pochówkiem w tej kwestii często służą pomocą doświadczeni pracownicy zakładów pogrzebowych.

Przechowanie zwłok w chłodni powyżej 3 dni jest dodatkowym wydatkiem.
„Tanato” to znaczy toaleta, czyli przygotowanie, wyretuszowanie, zamaskowanie objawów przebytej choroby, czy niekiedy dokonywana rekonstrukcja zwłok jest kolejnym zabiegiem, za który również ponosimy dodatkowe koszty. Ostatnie pożegnanie osoby zmarłej odbywa się w specjalnie przygotowanej do tego kaplicy pożegnań, następie odbywa się ceremonia pogrzebowa oraz kondukt żałobny tj. odprowadzenie osoby zamarłej na cmentarz.

Jakie kwiaty wybrać podczas tradycyjnego pochówku?

Obecnie rynek oferuje nam szereg możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiednich kwiatów na ceremonię pogrzebową. Bardzo ważna jest płeć osoby zmarłej, to czy była to osoba starsza, czy dziecko. Mamy do wyboru zarówno kwiaty żywe, jak i sztuczne, jednak istnieje zasada, która mówi o tym, że przynoszenie na pogrzeb kwiatów sztucznych do faux-pas. Żywe kwiaty są sposobem na piękne pożegnanie osoby zmarłej, a dodatkowo symbolizują przemijanie. Natomiast kompozycje stworzone ze sztucznych kwiatów dobrze sprawdzą się podczas całorocznej opieki nad grobem.

Podsumowując, pogrzeb tradycyjny od kremacji różni się nie tylko pod kątem finansowym. Jednak w przypadku śmierci bliskiej nam osoby należy kierować się sumieniem bądź ostatnią wolą osoby zmarłej. W momencie podejmowania tak ważnej decyzji nie zawsze to finanse mają decydujący głos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish