lip 12, 2010
1877 Wyświetleń
1 0

Prosty przepis na koguci wigor, czyli jaja na surowo.

Napisany przez

Codziennie przyglądam się dyskretnie ludzkim relacjom typu: sąsiad sąsiadowi kością, albo inaczej: wilk wilkowi człowiekiem.  Tak to kłania się lokomotywa składu osobowego Legnica – Bolesławiec, dociera do moich szarych komórek, że urodziłem się w egzotycznym kraju z kilogramami równie egzotycznych wędlin, jak salceson czy kaszanka, ta ostatnia, frustrująca krew z kaszą, najczęściej z przekonań religijnych jest omijana szerokim łukiem.

Alkohole pozostawiam na wszelkie okazje trącające robakiem w ciszy rodzinnego zamyślenia, właściwie to mam powód na strzelenie sobie siarczystego kielicha choćby w intencji zdrowych wyborów prezydenckich narodu polskiego, chociaż nie ja jeden wiem że:

Po wielkim praniu byle szmatka,
proporcem może być przez latka!


W zasadzie to jest inny motyw na podniesienie temperatury cherlawego ciała drwala z borów dolnośląskich, bo właśnie wczoraj 9.07.2010 złowiłem swojego pierwszego lina po piętnastu latach zapalczywego wędkowania. Poza tym jest zdrowo i ludowo w samym sercu wioski z wolna gotującej się na święto kartofla odmiany ,Lenino’ (wcześniej miał
być makaron muszelki). Tak się plączę, jak w dżungli pnącze.

Nasza jako taka kultura polityczna, nie ukrywam, że nawet korzystanie ze spłuczki klozetowej jest polityką, miesza się drastycznie, wręcz skandalicznie z temperaturą powietrza i wody po worki z piaskiem, bo tyleż są warte deklaracje polityków względem ratowania wioski przed pójściem pod wodę, ile warta jest konsumpcji kiełbasa wyborcza reklamująca się w ostatnich dniach fali upałów.

To skłania mnie do refleksji, czy aby nie jest taki początek końca czegoś, co dla nie zorientowanych tak się ma jak koniec sznurka, będącego jednocześnie połączeniem z zawleczką granatu absolutnie bojowego. Więc szlag mnie trafia, szlag na te zawirowania klimatów, a wtedy ja by odreagować się od takowych przeżyć, które to wpędzają człowieka we wszelkiego rodzaju desperados, chwytam za wędkę i biegnę nad wodę. W tym miejscu mam sporo czasu na analizę przypadków i wyjątków w sensie życiowych kopniaków od rzekomych przyjaznych duszyczek z luźnym rogalem na gębie po tym jak udało się mu zamienić łom na cukrowane słówka hipokryty znad rzeki Warty. Wszak żyletka żyletce nie równa, chociaż obie całą dobę przeleżały w chłodzie pod kopułką piramidki.

I nie licz na to, że ktoś z gminu będzie ci klaskać z powodu tego, że ci obrodziło w polu i w zagrodzie. Sąsiad o mentalności starego ubeka jeszcze cię psem poszczuje, żebyś co do jednego nie miał złudzeń, za darmo to tylko w mordę po ciemnicy można oberwać.

Duży pies, wielka kupa i tak to się wszystko nakręca, co ostatecznie doprowadza do mało filozoficznej zadumy nad postacią czegoś, co ziemię faszeruje azotem.  Takie są te polityczne zagony z linią demarkacyjną zaznaczoną mocą pieniądza, bo ja nie wierzę, że operacja plastyczna może zmienić bezkolizyjnie urodę Pinokia na piękne kształty łabędzia, chociaż widziałem w pewnym ogrodzie krasnala, jak to uśmiechał się do ludzi i potrząsał głową ubraną w wełnianą czapeczkę z wielkim pomponem.

Wszak nie było i nie będzie nigdy takiej aury, która by sprzyjała wszystkim, jak i nie będzie takiego kucharza, który zadowoliłby wszystkim gusta.

Kategorie:
Gruchawka

    Ryszard Gruchawka (rocznik 1950) należy do Związku Literatów Polskich. Poeta, prozaik, bajkopisarz, drwal. Urodził się w Bolesławcu. Już w młodości współpracował z kilkoma czasopismami. Pisywał do nich felietony i reportaże o różnej tematyce. Obecnie tworzy również opowiadania, fraszki i bajki. Oprócz tego pan Ryszard pisze także satyry. Pierwszym sukcesem w jego karierze była nagroda "O laur miedzianego Amora" za opowiadanie "Kamienny pocałunek", którą otrzymał w konkursie literackim w Lubinie. Najbardziej wartościowym wyróżnieniem dla pisarza jest statuetka "Artura", który otrzymał w 1994 r. we Wrocławiu za całokształt twórczości.

    Komentarze do Prosty przepis na koguci wigor, czyli jaja na surowo.

    • Panie Ryszardzie ten żal, co nami poniewiera od środka jest sygnałem, że już czas by wrażliwi a nie prymitywni i wszystko upraszczający do swojego wąskiego rozumienia decydowali o nas i miejscach, w których żyjemy. To my musimy zrozumieć ze obiektywna mądrość jest mądrością zarazem ekonomiczną, samorządową, psychologiczną, socjologiczną i nie obawiać się jej, ale wyprowadzić ją na te polne drogi by błąkała się razem z nami niosąc nadzieję na zmiany, które sami poczynić musimy. Oczekiwanie, że ktoś to za nas zrobi jest największą ułudą. Pozdrawiam pogodnie.

      Adam Anuszkiewicz 14/07/2010 08:42 Odpowiedz
    • Ogólnie to wszędzie poza Łętowicami globalna wiocha, Panie Ryszardzie :)

      Lolka 13/07/2010 17:56 Odpowiedz
    • Żal jakiś człowiekiem od środka poniewiera z zadumą a chociażby i taką ile czasu jeszcze będzie
      trwało to błąkanie się po polnych drogach wytłuczonych przez furmanki pełne siana.

      Chociaż wieś wiosce nierówna.

      Ryszard Gruchawka 13/07/2010 15:50 Odpowiedz
    • Oj tak nie narodził się jeszcze taki, co by wszystkim dogodził a szczególnie tym, co w swej tożsamości zagubieni są. Wsparci nadzieją oczekujemy nadal, ale czy wiemy, na co. Pozdrawiam chłodno, bo może to ulgę przyniesie w te upały.

      Adam Anuszkiewicz 13/07/2010 09:32 Odpowiedz
    • @Lolka, nie tak dawno, 26 czerwca był kawałek nowej książki Ricarda.

      „Łętowice”? Z samej nazwy widać, że wioska :)

      Bernard 12/07/2010 22:06 Odpowiedz
    • Cie choroba, dawno Pana w Łętowicach nie było :)))

      Lolka 12/07/2010 22:00 Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish