Lis 24, 2011
2376 Wyświetleń
0 0

Inwazja nietykalnych

Napisany przez

W filmie Denysa Arcanda „Inwazja barbarzyńców” nieuleczalnie chory na raka nauczyciel uniwersytecki trafia do szpitala, gdzie – z powodu nadmiaru pacjentów – przysługuje mu jedynie łóżko dostawione na korytarzu. Jego dobrze sytuowany syn proponuje sfinansowanie prywatnej kliniki, jednak ojciec zdecydowanie odmawia: „Głosowałem na publiczną służbę zdrowia i poniosę tego konsekwencje”.

Po niedawnym exposé premiera powinniśmy sobie głośno i dobitnie powtórzyć: „Wybraliśmy rząd Platformy Obywatelskiej i poniesiemy tego konsekwencje”. My wybraliśmy (nie, żebym miała coś wspólnego z tym wyborem – piszę w imieniu narodu), ale konsekwencje poniosą także nasze dzieci i ewentualne wszystkie przyszłe owoce prowadzonej w kraju od lat wzmożonej polityki prorodzinnej.

Po Donaldzie Tusku nie spodziewałam się oczywiście niczego dobrego i w tym sensie jego exposé mnie nie rozczarowało, ale po cichu liczyłam, że przy okazji wykonywania rozmaitych ruchów pozorujących ratowanie Polski przed kryzysem zlikwiduje Kartę Nauczyciela.

Karta Nauczyciela to komunistyczny relikt, który gwarantuje, że mierny nauczyciel może być mierny, byleby wpisywał na bieżąco tematy lekcji i nie przychodził pijany do pracy, dobry nauczyciel może być dobry, byleby wpisywał na bieżąco tematy lekcji i nie przychodził pijany do pracy, a wybitny nauczyciel może być wybitny, byleby wpisywał na bieżąco tematy lekcji i nie przychodził pijany do pracy. Nie streszczam – interpretuję. A rodzice („klienci szkoły”!) nie mają najmniejszego wpływu na to, który z trzech wspomnianych nauczycieli nie będzie po pijanemu uczył ich dzieci. I muszą się cieszyć z prowadzonej na bieżąco dokumentacji.

Gdyby obok Karty Nauczyciela istniała Karta Mechanika Samochodowego, nikt z nas nie miałby nic do gadania, kto, gdzie i po co grzebie w jego aucie. Mechanik samochodowy, nawet taki, który przykręci kierownicę na miejscu koła, byłby nie do ruszenia, zarabiałby tyle samo, ile jego doświadczony i rzetelny kolega, a jedyne kryterium oceny pracy stanowiłyby wpisy w książce serwisowej.

Karty Mechanika w Polsce nie ma chyba tylko dlatego, że los samochodów martwi nas bardziej niż wychowanie, nauka i rozwój naszych dzieci. Premier Tusk nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela, bo pewnie liczy na to, że mierna szkoła zapewni mu w kolejnych latach liczny elektorat, który nie będzie rozumiał praktycznej różnicy między niższym i wyższym podatkiem albo między faszyzmem i patriotyzmem.

Taki elektorat to także rodzaj gwarantującej nietykalność karty. Karty Premiera.

 

 

Tagi artykułu:
· · ·
Kategorie:
Na emigracji
  http://www.malgorzata.mieloch.net

  Przez szereg lat związana z Bolesławcem, od roku 2008 mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. Mól książkowy, surferka, domatorka, gospodyni domowa, kolekcjonerka osobliwości.

  Komentarze do Inwazja nietykalnych

  • Taaaa, nauczyciele rzeczywiście przymierają głodem, do tego mają tak źle jak nikt… żenada! Powinni odliczyć za wakacje letnie, ferie świąteczne, wszystkie święta i wszystkie wszystkie dni wolne- odechciało by się strajkować

   pami666 28/12/2011 11:17 Odpowiedz
  • punkt pierwszy : ))))

   Bernard 25/11/2011 23:09 Odpowiedz
  • Kurde nie jestem na bieżąco, ale chyba chodzi o KS dla Ziobry.

   Bernard 25/11/2011 22:45 Odpowiedz
  • Ni stąd, ni zowąd wielki prezes coraz mniejszego ugrupowania wyskoczył z karą śmierci, to chyba o śmierć polityczną chodzi…

   Lolka 25/11/2011 22:22 Odpowiedz
  • Dla morderców . Chodzi mi o dzisiejszą prasę i PIS , PZPN i korupcja i podwyżkami akcyzowymi Tuska

   Daniel 25/11/2011 19:41 Odpowiedz
  • Ale dla kogo ta kara śmierci? Dla Tuska? Czy dla PZPN?

   Bernard 25/11/2011 19:38 Odpowiedz
  • Wyprzedzam czas !! Z karą śmierci PZPN i Tuskiem. Szok , takie to proste!

   Daniel 25/11/2011 19:21 Odpowiedz
  • Ja bym się tak bardzo nie przejmował, bo nawet gdyby premier powiedział że zlikwiduje Kartę nauczyciela to by to… tylko powiedział.

   Obietnica jej likwidacji, która nie padła, jest równie realistyczna jak obietnice, które padły. ZUS dla duchownych czy podatek dla rolników, wyższy wiek emerytalny – to są generalnie obietnice bez pokrycia, które kiedyś tam zostaną zrealizowane przez jakiś tam rząd. Niekoniecznie przez ten i niekoniecznie w najbliższych latach. Winnych braku realizacji się znajdzie. Kryzys, kryzys albo kryzys, albo kryzys w zmowie z opozycją.

   Bernard 25/11/2011 07:43 Odpowiedz
  • O jakim expose mówicie . To jakiś bełkot był na mównicy ! Ten niedouczony człowiek poprzez głoszenie nieprawdy ,że w kryzysie nie można obniżyć podatków bredzi ! Tworzy się jakieś karty nauczycieli i reguluje wszystko co jest mozliwe w myśl dobra narodu. Powoduje to to ,że nieroby są nagradzani a ludzie którzy ciężko pracują waleni po łbie . Nie ma co zmieniać trzeba zlikwidować regulacje i wrócić do normalności !

   Daniel 24/11/2011 21:30 Odpowiedz
  • Mówienie o nadchodzących czterech latach tylko na podstawie exposé to trochę nadinterpretacja, bo przecież nie sposób w nim zawszeć wszystkiego. Nie mniej jednak porównanie trafne i mam nadzieję, że jednak coś się w tej materii zmieni

   jegomosc 24/11/2011 21:15 Odpowiedz
  • Trafne spostrzeżenia. Tym bardziej cenne, że poczynione przez osobę z nauczycielskiego środowiska, które przecież w większości bronić będzie „karty” jak niepodległości. Zresztą ta „karta” faktycznie tę niepodległości mu zapewnia. Ale na tej samej zasadzie, jak niezawisłe są obecnie sądy. Ktoś gdzieś stwierdził bowiem, że są niezawisłe nawet od sprawiedliwości :)

   Bogdan Mazurkiewicz 24/11/2011 18:52 Odpowiedz
  • Normalna służba zdrowia może być tylko w kapitalizmie , czyli na fundamentach normalności .Co do polityki prorodzinnej Tuska , chyba chodziło o antyrodzinna politykę w artykule ?!

   Daniel 24/11/2011 16:53 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Sugestywny przewodniczący i posłuszni radni

  Poleceniem "Proszę wyłączyć komórki" przewodniczący Rady Miasta, Józef Pokładek, rozpoczął dzisiejszą sesję rady. Polecenie jest […]

  Zamknij