Gru 2, 2011
2115 Wyświetleń
0 1

Nagrody INNOVATION 2011 dla firm z Bolesławca

Napisany przez

Joanna Musiał-Pietraszkiewicz z firmy NAVSIM z pierwszą nagrodą i prezydentami Euroregionu.

Wczoraj w Jeleniej Górze podczas gali z okazji dwudziestolecia Euroregionu Nysa wręczono nagrody INNOVATION 2011 za najlepsze innowacje mijającego roku. Laureatem pierwszej nagrody w kategorii Najlepsza Innowacja został bolesławiecki NavSim a drugiej – bolesławiecki Nantes. Bolesławicka firma Edir dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna. Nagrody wręczali prezydenci Euroregionu.

Innowacja NavSimu to Silnik renderu obrazu komputerowego dla map nawigacyjnych IMO S63/S57. Z badań rynkowych przeprowadzonych przez NavSim Polska wynika, że niechęć użytkowników do stosowania technologii komputerowych w nawigacji wynika z braku zobrazowań przypominających mapy papierowe, do których użytkownicy są przyzwyczajeni. Jednocześnie dynamiczny wzrost ilości użytkowników szlaków żeglownych powoduje spadek bezpieczeństwa podróży na morzu.
W chwili obecnej stan technologii zobrazowań cyfrowych map morskich pozwalał jedynie na uproszczone wyświetlanie elementów wektorowej mapy nawigacyjnej lub zgodne z mapą papierową wyświetlanie przestarzałych map rastrowych.

– Po dwóch latach badań stworzyliśmy własny, unikalny kod (silnik), w wyniku którego przy minimalnym zużyciu zasobów procesora (do 10%) użytkownik otrzymuje obraz standardu S57 podobny do tego jaki widzi na mapie papierowej, odświeżany z częstotliwością 60 Hz.  Technologia ta pozwala również na obrazowanie, praktycznie w czasie rzeczywistym, skomplikowanych zjawisk pogodowych nad lądami i wodą przyczyniając się do szybkiego i taniego prognozowania pogody oraz analizy niekorzystnych zjawisk meteorologicznych jak również do wizualizacji 3D precyzyjnych przestrzennych zobrazowań kartograficznych. – mówi Joanna Musiał-Pietraszkiewicz z NavSim Polska. – Silnik renderu stanowi dziś podstawę tworzonych przez nas morskich systemów nawigacyjnych, systemów analizy danych pogodowych, systemów ostrzeżeń nawigacyjnych oraz systemów cyfrowej wymiany informacji ląd-woda-ląd.
 Ze zobrazowań i technologii NavSim korzystają już dzisiaj żeglarze, rolnicy i budowlańcy w zakresie precyzyjnych i spersonalizowanych prognoz pogody, lotnicy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, piloci morscy, nawigatorzy statków morskich, olimpijczycy i ostatnio kapitan Roman Paszke, który za kilka dni zmierzy się z bardzo trudnym zadaniem samotnego opłynięcia Ziemi pod wiatr. Szczególnie w jego przypadku zobrazowania nawigacyjne i pogodowe mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia.
Druga nagroda dla Nantes to ukoronowanie prac nad pastę do zębów.

– Dziękuję bardzo za tę nagrodę, dziękuję szanownej komisji konkursowej i moim współpracownikom z laboratorium Nantes, dzięki którym powstała nagrodzona pasta do zębów – mówi prezes Nanolaboratory Nantes, Zdzisław Oszczęda. – Jej wyróżnienie to kolejna nagroda pokazująca również nam samym, jak ważne może być to, co robimy.

Pasta Nantes to produkt nowatorski. Wykorzystując patent Polskiej Akademii Nauki i 160 tys. złotych z unijnej dotacji na innowacje (i dokładając drugie tyle z własnej kieszeni) Nantes uruchomił produkcję leczniczę pasta o wyjątkowych właściwościach oparta na nanocząsteczkach hydroksyapatytu, czyli łatwo przyswajalnego wapnia, materiału stosowanego przy pobudzaniu regeneracji kości w ubytkach kostnych. Pasta do zębów NANTES zapewnia najlepszą ochronę przed chorobami przyzębia, próchnicą i kamieniem nazębnym. To także pasta profilaktyczna, warta użycia przy chorobach dziąseł. Zachęcona sukcesem rynkowym pasty z hydroksyapatytem firma Nanolaboratory Nantes uruchamia właśnie produkcję wybielającej pasty do zębów.

Bolesławicka firma Edir produkująca m.in. płaszcze kąpielowe dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna.

Strona polska jest tegorocznym organizatorem Nagrody Innowacji, w jej imieniu działa Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze w partnerstwie z Powiatem Bolesławieckim, Miastem Bolesławiec, Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą we Wrocławiu, Regionalnym Związkiem Pracodawców i Zakładami Ceramicznymi „Bolesławiec” Sp. z o.o.

Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes odbiera nagrodę z rąk Piotra Romana, prezydenta Euroregionu Nysa

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Nagrody INNOVATION 2011 dla firm z Bolesławca

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Uczniowie wszystkich klas łączcie się!

  Zainspirowany cytatami serii Protocool  z XV sesji Rady Miasta 26 października br. i dyskusją prowadzoną przez zarządzających miejską oświatą podczas...

  Zamknij