Gru 2, 2011
2312 Wyświetleń
0 1

Nagrody INNOVATION 2011 dla firm z Bolesławca

Napisany przez

Wczoraj w Jeleniej Górze podczas gali z okazji dwudziestolecia Euroregionu Nysa wręczono nagrody INNOVATION 2011 za najlepsze innowacje mijającego roku. Laureatem pierwszej nagrody w kategorii Najlepsza Innowacja został bolesławiecki NavSim a drugiej – bolesławiecki Nantes. Bolesławicka firma Edir dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna. Nagrody wręczali prezydenci Euroregionu.

Innowacja NavSimu to Silnik renderu obrazu komputerowego dla map nawigacyjnych IMO S63/S57. Z badań rynkowych przeprowadzonych przez NavSim Polska wynika, że niechęć użytkowników do stosowania technologii komputerowych w nawigacji wynika z braku zobrazowań przypominających mapy papierowe, do których użytkownicy są przyzwyczajeni. Jednocześnie dynamiczny wzrost ilości użytkowników szlaków żeglownych powoduje spadek bezpieczeństwa podróży na morzu.
W chwili obecnej stan technologii zobrazowań cyfrowych map morskich pozwalał jedynie na uproszczone wyświetlanie elementów wektorowej mapy nawigacyjnej lub zgodne z mapą papierową wyświetlanie przestarzałych map rastrowych.

– Po dwóch latach badań stworzyliśmy własny, unikalny kod (silnik), w wyniku którego przy minimalnym zużyciu zasobów procesora (do 10%) użytkownik otrzymuje obraz standardu S57 podobny do tego jaki widzi na mapie papierowej, odświeżany z częstotliwością 60 Hz.  Technologia ta pozwala również na obrazowanie, praktycznie w czasie rzeczywistym, skomplikowanych zjawisk pogodowych nad lądami i wodą przyczyniając się do szybkiego i taniego prognozowania pogody oraz analizy niekorzystnych zjawisk meteorologicznych jak również do wizualizacji 3D precyzyjnych przestrzennych zobrazowań kartograficznych. – mówi Joanna Musiał-Pietraszkiewicz z NavSim Polska. – Silnik renderu stanowi dziś podstawę tworzonych przez nas morskich systemów nawigacyjnych, systemów analizy danych pogodowych, systemów ostrzeżeń nawigacyjnych oraz systemów cyfrowej wymiany informacji ląd-woda-ląd.
 Ze zobrazowań i technologii NavSim korzystają już dzisiaj żeglarze, rolnicy i budowlańcy w zakresie precyzyjnych i spersonalizowanych prognoz pogody, lotnicy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, piloci morscy, nawigatorzy statków morskich, olimpijczycy i ostatnio kapitan Roman Paszke, który za kilka dni zmierzy się z bardzo trudnym zadaniem samotnego opłynięcia Ziemi pod wiatr. Szczególnie w jego przypadku zobrazowania nawigacyjne i pogodowe mają zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia.
Druga nagroda dla Nantes to ukoronowanie prac nad pastę do zębów.

– Dziękuję bardzo za tę nagrodę, dziękuję szanownej komisji konkursowej i moim współpracownikom z laboratorium Nantes, dzięki którym powstała nagrodzona pasta do zębów – mówi prezes Nanolaboratory Nantes, Zdzisław Oszczęda. – Jej wyróżnienie to kolejna nagroda pokazująca również nam samym, jak ważne może być to, co robimy.

Pasta Nantes to produkt nowatorski. Wykorzystując patent Polskiej Akademii Nauki i 160 tys. złotych z unijnej dotacji na innowacje (i dokładając drugie tyle z własnej kieszeni) Nantes uruchomił produkcję leczniczę pasta o wyjątkowych właściwościach oparta na nanocząsteczkach hydroksyapatytu, czyli łatwo przyswajalnego wapnia, materiału stosowanego przy pobudzaniu regeneracji kości w ubytkach kostnych. Pasta do zębów NANTES zapewnia najlepszą ochronę przed chorobami przyzębia, próchnicą i kamieniem nazębnym. To także pasta profilaktyczna, warta użycia przy chorobach dziąseł. Zachęcona sukcesem rynkowym pasty z hydroksyapatytem firma Nanolaboratory Nantes uruchamia właśnie produkcję wybielającej pasty do zębów.

Bolesławicka firma Edir produkująca m.in. płaszcze kąpielowe dostała drugą nagrodę w kategorii Najlepsza współpraca transgraniczna.

Strona polska jest tegorocznym organizatorem Nagrody Innowacji, w jej imieniu działa Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze w partnerstwie z Powiatem Bolesławieckim, Miastem Bolesławiec, Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą we Wrocławiu, Regionalnym Związkiem Pracodawców i Zakładami Ceramicznymi „Bolesławiec” Sp. z o.o.

Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes odbiera nagrodę z rąk Piotra Romana, prezydenta Euroregionu Nysa

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Nagrody INNOVATION 2011 dla firm z Bolesławca

 • @ Bruner

  Likwidacja urzędników do minimum, zniesienie wszystkich regulacji .
  To minimum urzędników to jakieś 1000 sztuk nie 0,5 mln.
  Gospodarka niech sama się kręci. Prawo pracy tez do likwidacji , wszyscy na kontrakty. No i podstawa normalności- sądownictwo, trzeba zrobić porządek!
  O likwidacji podatków juz nie będę się rozpisywał!

  ps. Jak nie ma urzędnika to nie ma łapówek

  Daniel 04/12/2011 12:00 Odpowiedz
 • @Daniel – naszkicuj koncepcję uzdrowienia sytuacji.

  Bruner 03/12/2011 12:52 Odpowiedz
 • @Bruner

  Tylko jest OGROMNA różnica do oglądania filmu nikt Ciebie nie zmusi . Ale podatki płacić już musisz . I potem mamy “gapowiczów”! buuuahhaha Gapowiczów z górnej pułki , wszyscy z europy zachodniej . To nawet już nie jest socjalizm bo tam się dba o tego biednego podatnika!

  Daniel 03/12/2011 08:16 Odpowiedz
 • Ktoś powinien zainspirować p. Oszczędę i Pietraszkiewicza, aby założyli euroregionalną akademię nowoczesnego, innowacyjnego biznesu, tu w Bolesławcu. Nie jako filię jakichś smutnych nudziarzy, którzy robią zdalną chałturę dużych uczelni – tylko pierwszą w Polsce akademię praktyków! Patronem całego przedsięwzięcia mógłby być samorząd bolesławiecki, Bernard Łętowski zrobi publicity, ten taki fajny gość, co go poznałem w JG, będzie filmował tym swoim batmańskim sprzętem, a ja oczywiście dyskretnie pokieruję całością z tylnego siedzenia, aby na pierwszych, mogli zasiąść Ci – którzy są tego godni ;)

  Bruner 03/12/2011 01:33 Odpowiedz
 • @Daniel – a wręczanie Oscarów obrazuje korupcjogenny obraz światowej kinematografii spatologizowanej przez żydostwo?

  Bruner 03/12/2011 00:27 Odpowiedz
 • pokazuje obraz – sorrki

  Daniel 02/12/2011 17:15 Odpowiedz
 • I to obrazuje obraz polskiej gospodarki . Powiązania biznesu z polityką powodują korupcjogenne środowisko. No bo po co takie nagrody ,spotkania itd. . Ów środowisko jest patologią polskiej gospodarki ! Zanika wtedy konkurencja, powstają regulacje, przepisy a co gorsza , ratowanie miejsc pracy podczas kryzysu. A kto za to płaci konsument , którego rabuje państwo w podatkach! Normalnie komuna i to na całego !

  Ps. Ciekawe jakie łapówki latają po naszych urzędach ?

  Daniel 02/12/2011 17:14 Odpowiedz
 • Firmy z Bolesławca stanowią czołówkę awangardy technologicznej regionu! Brawo! Wielkie gratulacje!

  Ale tego, że nie dali mi wygłosić spiczu – nigdy im nie zapomnę! ;))))

  Bruner 02/12/2011 14:38 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczniowie wszystkich klas łączcie się!

Zainspirowany cytatami serii Protocool  z XV sesji Rady Miasta 26 października br. i dyskusją prowadzoną […]

Zamknij