gru 20, 2011
1952 Wyświetleń
0 0

Nie chcą sprzedać ZEC-u, ale jakby KGHM chciał kupić…

Napisany przez

Pracownicy Zakładu Energetyki Cieplnej w Bolesławcu boją się sprzedaży spółki przez samorząd. Potencjalny klient już oglądał ciepłownię i to wzmogło lęk. Władze miasta twierdzą, że nie chcą sprzedać spółki, ale zmieniłyby zdanie, gdyby spółka „Energetyka” należąca do KGHM, chciała Zakład kupić.

Niedawna wizyta przedstawicieli spółki „Energetyka” należącej do KGHM w bolesławieckim ZEC-u wywołała ożywienie wśród załogi. „Energetyka”, w 2009 roku kupiła 85 procent akcji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy.

– Obawiamy się zwolnień, jeśli pojawi się inwestor i spółka zostanie sprzedana – mówi członek załogi ZEC. – Pracownicy pytali prezesa o co chodzi, ale zbył nas niczym i powiedział żeby się nie martwić.
– Nie wiem skąd takie reakcje – dziwi się prezydent miasta, Piotr Roman. – Faktem jest, że zwrócili się do nas przedstawiciele spółki KHGM, którzy chcieli obejrzeć zakład, ale jest za wcześnie, aby mówić o chęci kupna z ich strony.

Roman podkreśla, że nawet gdyby chciano sprywatyzować spółkę, nie dopuści do tego, aby poszła ona w obce ręce.

– Gdyby KGHM był zainteresowany kupnem, sprzedamy spółkę – mówi Roman. – Pracownicy jednak nie mają czego obawiać, bez względu na to kto będzie właścicielem firmy, ktoś musi w niej pracować.

Potencjalny inwestor nie chce rozmawiać o wizycie w Bolesławcu. Sytuacja ZEC nie jest łatwa. Mimo przeprowadzonej przez ostatnie lata za wiele milionów złotych restrukturyzacji miejskiej sieci ciepłowniczej i licznych inwestycji przed firmą ogromne koszty opłat za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W przypadku ZEC od 2013 do 2020 roku kwota ta wyniesie 22 miliony złotych.

Pracownicy sugerują, że niedawna zmiana prezesa,  kiedy to do spółki wrócił wcześniejszy prezes, Wiesław Ogrodnik, to przygotowanie gruntu pod prywatyzację spółki. Ogrodnik co prawda skrytykował niedawno na antenie lokalnej telewizji pomysł prywatyzacji, ale załoga nie wzięła sobie tego do serca.

 

Kategorie:
news

  "Nie myśl, że głaskałeś kota - to on głaskał się twoją ręką. " -Księga kota Urodzony w Głogowie, tam spędził pierwsze 17 lat życia,po przeprowadzce do Bolesławca z nim się związuje. Współpracował z Telewizją Łużyce, dziennikiem Polska Gazeta Wrocławska oraz Gazetą Wojewódzką.

  Komentarze do Nie chcą sprzedać ZEC-u, ale jakby KGHM chciał kupić…

  • Prawdziwi prorocy będą wówczas gdy przestaniemy rozumieć gospodarkę rynkową na prostackich zasadach -” tanio kupił drogo sprzedał”- i ciągłym pojęciu że inwestor, który przyjdzie z olbrzymimi jak na nasze pojęcie pieniędzmi bezinteresownie je tu zainwestuje -zostawi.Myślę że najwięcej proroków już nie spotkamy bo wyjechali liczbą 1,1 miliona w inne kraje.Nam tylko pozostaje pytanie, kto z nam pozostanie?. Pozdrawiam ciepło z żarliwymi życzeniami wesołości świąt Bożego Narodzenia.

   Adam Anuszkiewicz 23/12/2011 07:34 Odpowiedz
  • Akurat w TBS, MOSiRze, Orce i MZGM gorąco jest ostatnio…

   A co do KGHM to oficjalnie twierdzą że byli jeno na wycieczce. A prezydent robił za przewodnika.

   Bernard 20/12/2011 15:39 Odpowiedz
  • Czy prorok? raczej nie. Mam nadzieję, że konsekwentnie ekonomia i troska o finanse miasta oraz kieszenie bolesławian zwyciężą z utrzymywaniem bastionów. Teraz wg mnie kolej na TBS i MZGM oraz MOSiR i Orkę (połączenie). Tak bym zrobił. Należy szukać oszczędności w systemie zarządzania miastem, potem w kieszeniach mieszkańców.

   Facebook Profile photo Maciej Małkowski 20/12/2011 15:31 Odpowiedz
  • prorok jakiś ten Małkowski czy co?

   Bernard 20/12/2011 15:17 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish