sty 4, 2012
2596 Wyświetleń
0 0

Buty Sapera zagrają we Lwówku pierwszy koncert od 21 lat!

Napisany przez

Buty Sapera – legendarny zespół z Lwówka Śląskiego, który podbijał festiwal w Jarocinie zagra pierwszy koncert od 21 lat w swoim rodzinnym mieście. To ma być hit roku. Będzie to pierwszy i zarazem ostatni koncert po tylu latach legendarnej grupy.

Zespół kilkanaście lat temu rozpadł się z rożnych przyczyn a każdy z muzyków poszedł w swoje ślady. Legenda kapeli Buty Sapera skończyła się dokładnie w 1991 roku. Jeszcze za czasów poprzedniego ustroju koncertowali wiele razy w Lwówku Śląskim, okolicznych miastach, a nawet w Jarocinie. Muzyków zapraszano na najróżniejsze festiwale i do rozgłośni radiowych. Ich teksty, krytykowały i cenzurowały komunistyczne władze. Muzycy nie przejmowali się tym. Przy organizacji jednego z ostatnich koncertów pomógł im Zbigniew Dzikowicki, ostatni przewodniczący….PZPR w Lwówku Śląskim. Mieszka do dzisiaj w Gryfowie Śląskim.

– Pamiętam, że mieliśmy bardzo duże problemy w poprzednim ustroju ze sprzętem. Nie dostaliśmy raz np. mikrofonów. Poszedłem do Zbyszka powiedziałem jaki jest problem. Wyjaśniłem, że musimy zagrać. Jeden telefon i mikrofony bardzo szybko się znalazły – mówi Mariusz „Grucha” Maculewicz.

To dość niespotykana sytuacja jak na czasy komunistyczne tym bardziej, że muzycy krytykowali władzę i nie zostawiali na niej suche nitki. Ich teksty były cenzurowane, ale szybko wykreślone zdania były zastępowane metaforami. Wiedzieli o nich fani na koncercie. Udało im się nawet zagrać koncert na balkonie „Domu Partii”! Tam zespół miał też swoje próby. Muzykom pomagała także znana w Lwówku Śląskim Elżbieta Kisilkiewicz, obecnie prowadzi biuro ubezpieczeń.

Buty Sapera narodziły się w 1985 roku w Lwówku Śląskim. Na pomysł założenia kapeli wpadł Mariusz „Grucha” Maculewicz. Jego pomysł, który zrealizował narodził się w…szkole podstawowej. – Początki były ciężkie. Nie graliśmy dobrze, ale z biegiem czasu zaczęło coś wychodzić – dodaje Mariusz Maculewicz.

W 1991 roku zespół się rozpadł. Muzycy poszli swoimi drogami. Rozjechali się po kraju i świecie. Jeszcze w ubiegłym roku postanowili się „skrzyknąć”. Cały zespół spotkał się pierwszy raz po kilkunastu latach w pełnym składzie. Na spotkanie przyszedł także  zaproszony Tadeusz Dzieżyc, dyrektor LOK. Pomagał dawniej muzykom. W czasie spotkania narodził się pomysł, aby zagrać pierwszy od 21 lat, i zarazem ostatni koncert. – To dla naszych fanów. Po artykułach prasowych mieliśmy bardzo duży odzew, więc robimy to dla naszych fanów i ludzi, którzy nas pamiętają – mówi Mariusz Maculewicz. 

Zespół już zaczął próby. Pomógł bardzo dużo Lwówecki Ośrodek Kultury. – Pamiętam Buty Sapera i bardzo dobrą frekwencję na koncertach. Oczywiście bez dwóch zdań jest pełne wsparcie domu kultury – mówi Tadeusz Dzieżyc, dyrektor LOK.

Legendarna kapela otrzymała do dyspozycji salę i sprzęt. Muzycy zapewniają, że będą spotykali się każdego dnia na próbach. W poniedziałek odbyła się pierwsza. Trwała kilka godzin. Próby są zamknięte dla mieszkańców. – Chcemy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć przed koncertem. Po tylu latach musimy się zgrać, a to zajmie trochę czasu dlatego potrzebujemy spokoju – dodaje Mariusz Maculewicz.

Wstępnie koncert Butów Sapera został zaplanowany na 28 stycznia w lwóweckim ratuszu. Informację o koncercie będzie można znaleźć na portalu Lwówek Śląski.net

Muzyka i historia zespołu Buty Sapera dostępna jest na stronie www.BUTYSAPERA.pl

Tekst i foto: Lwówek Śląski.net

Tagi artykułu:
· ·
Kategorie:
muzyka · polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Buty Sapera zagrają we Lwówku pierwszy koncert od 21 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish