lip 19, 2012
1268 Wyświetleń
0 0

IV edycja „Rocznika Bolesławieckiego” już w sprzedaży

Napisany przez

Można już nabyć IV tom „Rocznika Bolesławieckiego”, wydawnictwa poświęconego historii i współczesności Bolesławca i Ziemi Bolesławieckiej. Promocja z udziałem autorów i redaktorów Rocznika odbyła się 17 lipca 2012 r. w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza.

W „Roczniku Bolesławieckim 2011” zamieszczona jest ilustrowana kronika najważniejszych wydarzeń minionego roku oraz zróżnicowane tematycznie, przekrojowe artykuły dotyczące postaci i zjawisk związanych z miastem. W publikacji znajdują się teksty poświęcone m. in.: zasłużonemu dla Bolesławca ceramikowi prof. Tadeuszowi Szafranowi, początkom bolesławieckiego Muzeum, jednostkom rakietowym WP w Bolesławcu, telewizji lokalnej w Bolesławcu, wybranym bolesławieckim szkołom, 40-leciu zdobycia mistrzostwa Europy w boksie przez Ryszarda Tomczyka i oraz żywej do dziś pamięci o Kresach Wschodnich i zesłańcach Sybiru.

W Roczniku zaprezentowano także sylwetki znanych twórców bolesławieckich: Stanisława Borowskiego, Bronisława Wolanina, Edwarda Szuttera i Czesława Matyjewicza oraz bolesławian odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach: Zdzisława Oszczędy (nanotechnologia), Jacka Pietraszkiewicza (oprogramowanie do nawigacji elektronicznej, Katarzyny Pranić (literacki debiut), Bartka Miarki (muzyka), Przemysława Filipowicza (reżysera i dokumentalisty) i Michała Twerda (malarza). W publikacji zamieszczone zostały także wspomnienia Anny Banieckiej, Franciszka Sarzyńskiego, Bohdana Pielińskiego i Tomasza Niewodniczańskiego. Ponadto znajduje się tu dział poświęcony zasłużonym dla miasta, nieżyjącym już bolesławianom. Na końcu publikacji zamieszczono recenzje powstałych w ubiegłym roku publikacji książkowych poświęconych miastu i Ziemi Bolesławieckiej.

Publikację można nabyć w obu działach Muzeum Ceramiki, Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz bolesławieckich księgarniach. Do dnia 24 lipca 2012 r. będzie ona dostępna w promocyjnej cenie 30 zł. Prezentacja zawartości „Rocznika Bolesławieckiego 2011” oraz wcześniejszych edycji wydawnictwa jest dostępna na stronie http://www.rocznik.boleslawiec.pl.

Publikacja finansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec oraz Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Wydawcą jest Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
news
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish