cze 3, 2013
1746 Wyświetleń
1 0

Ponad 93% za deptakiem

Napisany przez

Prezydent Miasta Bolesławiec zadecydował, że od 21 maja br. dotychczasowy deptak w ciągu ul. Bolesława Prusa będzie otwarty dla ruchu samochodowego. Ruch pojazdów może odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 18.30 oraz w soboty w godzinach od 8.30 do 14.30. Na tym krótkim odcinku jezdni władze miasta zdecydowały także o utworzeniu płatnych miejsc parkingowych, które ma obsługiwać zainstalowany tam parkomat.

Decyzja o otwarciu ulicy przez Prezydenta Miasta nie została poprzedzona szerszymi konsultacjami społecznymi z bolesławianami, czy choćby mieszkańcami kamienic przy ul. B. Prusa; mimo, że podobne konsultacje dotyczące np. lokalizacji parkingów, boisk konsultowano niedawno z mieszkańcami ul. Asnyka czy ul. Buczka. Być może prezydent przewidywał oczywisty negatywny stosunek bolesławian do tej decyzji i w tym przypadku takie rozmowy (przynajmniej z mieszkańcami ul. Prusa) nie odbyły się. Na stronie Urzędu Miasta, w informacji o otwarciu, podano jedynie lakoniczny komunikat, że decyzja o wpuszczeniu samochodów była konsultowana z przedsiębiorcami prowadzącymi swoje interesy przy tejże właśnie ulicy. Którymi przedsiębiorcami? Nie wiadomo. I choć intencje mogą wydawać się szczytne, to biorąc pod uwagę aktualnie niezbyt sprzyjającą przedsiębiorcom politykę w mieście (najwyższe, bo w maksymalnie dopuszczalnej stawce w Polsce podatki od nieruchomości ustalone przez Radę Miasta na wniosek Prezydenta Miasta), to „konsultacje” te wydają się jedynie pretekstem do otwarcia tej ulicy i są przysłowiowym kwiatkiem do kożucha kupców.

Dnia 22 maja, po konsultacji z Zarządem Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka, zamieściłem na fejsbukowym profilu ZB imienną sondę, w której nieanonimowo bolesławianie mogli (mogą) wyrażać swoją opinię o decyzji Prezydenta Miasta. Aktualnie (3.06.2013r.), wynik sondy przedstawia się następująco:

364 osoby chcą, aby ul. B. Prusa pozostała deptakiem,

24 osoby uważają, że ul. B. Prusa powinna być otwarta dla ruchu samochodowego.

W trakcie badań opinii mieszkańców można było także komentować tę decyzję oraz prowadzić dyskusje na ten temat. Zarówno głosowanie jak również komentarze nie są anonimowe, co nadaje całej sondzie ogromnej wartości i wiarygodności, pokazując faktyczne proporcje i nastroje wśród bolesławian w tej kwestii. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie wszyscy bolesławianie korzystają z tego profilu społecznościowego i tym samym nie mieli możliwości wypowiedzenia się i zagłosowania. Stosunek głosów w sondzie pokazuje jednak, że ponad 93% osób uważa, że decyzja o otwarciu ulicy dla ruchu samochodowego jest zła, a ten odcinek drogi powinien pozostać deptakiem. Komentarze pisane przez bolesławian w większości krytykują decyzję prezydenta i są nieprzychylne takiemu rozwiązaniu, choć pojawiają się również takie w których widzi się sens takiego stanu rzeczy.

W dyskusji nad decyzją prezydenta wziął również udział Piotr Żak, były już Architekt Miasta, który nadzorował prace nad projektem i realizacją „Nowej Starówki” czy  „Rewitalizacji m. Bolesławiec”. Były architekt negatywnie odniósł się do decyzji prezydenta (również w innych miejscach społecznościowych forów), zwracając uwagę, że założenia projektowe deptaka nie przewidywały wprowadzenia ciągłego ruchu samochodowego i nie jest to dobre rozwiązanie dla bolesławian.

Co zatem da bolesławianom otwarcie ul. B. Prusa dla ruchu kołowego oprócz hałasu, spalin, plam oleju, ograniczonego bezpieczeństwa pieszych i beztroski klientów sklepów usytuowanych wzdłuż drogi (wg komentujących)? Trudno stwierdzić. Czy otwarcie drogi w celu zwiększenia obrotów w sklepach to faktyczna troska o los, zachęconych otwarciem drogi, przedsiębiorców? Czy jedynie pretekst dla wygodniejszego dojazdu ratuszowej floty do Rynku od zachodniej pierzei? (do niedawna, aby wjechać na Rynek od strony zachodniej, trzeba było objechać pół miasta). Czas pokaże.

W tym całym zamieszaniu życzę, aby chociaż przedsiębiorcy faktycznie zyskali na tej decyzji, ale czy nie będzie to czasem pyrrusowe zwycięstwo, o ile w ogóle jakieś będzie? Wszak klucz do wsparcia przedsiębiorców i zmniejszania bezrobocia leży zupełnie gdzie indziej.

Ps. Z aktualnymi wynikami sondy i komentarzami można zapoznać się TUTAJ. Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji zostanie przekazana Prezydentowi Miasta. Miejmy nadzieję, że wyniki badania i komentarze w dyskusji będą dla niego cenną informacją. Ze swojej strony serdecznie dziękuję wszystkim głosującym i komentującym.

Tagi artykułu:
· · · · · ·
Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS LOKALNY (wcześniej Impuls Miasta). Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulslokalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish