sie 8, 2013
2063 Wyświetleń
0 0

Twórcze lato w MDK

Napisany przez

Do Bolesławca przyjechało ośmioro wolontariuszy w wieku od 18 do 26 lat. Są oni z Armenii, Gruzji, Hiszpanii i Włoch. Pojawili się u nas  w ramach projektu Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu i Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu. Obcokrajowcy codziennie od poniedziałku do piątku organizują w MDK zajęcia teatralne, plastyczne i sportowe. Dzieci powinny być w wieku od 8 do 16 lat, ale młodsze też są wpuszczane na zajęcia.

– Pracowaliśmy najpierw dwa tygodnie w Bolesławcu, a potem czterech gminach wiejskich koło Bolesławca, m.in. w Żeliszowie i Szczytnicy – mówi David pochodzący z Armenii, który trzyma piecze nad zajęciami plastycznymi. – Twórcze Lato polega na tym, żeby wakacje stały się dla dzieci bardziej ciekawsze i kreatywne. Ja zajmuję się grupą plastyczną, ale z tego co wiem, to w grupie teatralnej dzieci będą przedstawiały Kopciuszka. No i są też zajęcia sportowe, na których dzieci grają w różne gry.

Wolontariusze mieli najpierw przygotowawcze kursy w Warszawie i we Wrocławiu. Uczyli się naszej kultury  tego, jak pracować z dziećmi, podstawowych polskich zwrotów, takich jak „dzień dobry”, a także polskich gier i zabaw.

 – Musieliśmy się nauczyć, jak mamy się odnaleźć w waszym kraju i jak pracować z polskimi dziećmi – mówi David. – Wasza kultura bardzo różni się od mojej, armeńskiej. Jak przyjechałem do Polski to  był to dla mnie ogromny szok kulturowy. Chociaż Bolesławiec bardzo mi się podoba: ludzie są niezwykle uprzejmi, a samo miasto, swoimi rozmiarami, przypomina moje miasto rodzinne.

Nie tylko wolontariusze są zadowoleni. Dzieci uwielbiają zajęcia prowadzone przez obcokrajowców. Karolina, dziewczynka chodząca na zajęcia plastyczne i teatralne stwierdziła, że są to jej najlepsze wakacje:

 -Bardzo mi się tu podoba, jest śmiesznie, zabawnie – mówi Karolina. – Malowaliśmy nasze marzenie i ja namalowałam siebie jako weterynarza. A na zajęciach teatralnych przedstawiamy Kopciuszka po angielsku. Kiedyś nie umiałam angielskiego, ale teraz już umiem bardzo dużo słówek.

Pola, uczęszczająca na zajęcia plastyczne i sportowe potwierdza zdanie swojej koleżanki, dodając tylko, że żałuje, że „Twórcze Lato w Powiecie Bolesławieckim” już niedługo się kończy.

Projekt ten nie tylko był atrakcją dla małych dzieci pragnących urozmaicić swoje wakacje. Na zajęciach pojawiła się też bolesławiecka młodzież pracująca jako tłumacze między dziećmi a wolontariuszami. Dzięki takim zajęciom mogli i ci wolontariusze podszkolić swoją znajomość języka.

Kategorie:
news

  licealistka, nałogowa czytelniczka, po pierwszych próbach literackich

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish