sie 28, 2013
2064 Wyświetleń
2 0

Wystawa i konferencja w dwusetną rocznicę kampanii napoleońskiej

Napisany przez

Rocznica śląskiej kampanii 1813 r. świętowana będzie w Bolesławcu w dniach 6 i 7 września 2013 r. Obchody będą miały bogaty i zróżnicowany program. Obok inscenizacji bitwy znajdzie się w nim konferencja naukowa i wystawa historyczna.

Pierwszy wrześniowy weekend to w Bolesławcu czas obchodów dwustulecia kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r. Będą one nie tylko huczne w sensie dosłownym – jeden z głównych punktów to rekonstrukcja bitwy o Bolesławiec. Ich program będzie różnorodny i bardzo atrakcyjny. Ponieważ inscenizacja militarna zaplanowana została na sobotę, 7 września, inne ważne imprezy odbędą się w piątek, 6 września. O godz. 9.00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa ,,200 lat epopei napoleońskiej”, która potrwa do godz. 15.00. Miłośnicy historii będą mieli rzadką sposobność wysłuchać prelekcji, dotyczących różnych aspektów okresu napoleońskiego, które wygłoszą naukowcy z Polski, Rosji i Niemiec. Nie należy się obawiać barier językowych, bowiem wszystkie wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie.

Tego samego dnia o godz. 17.00 w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy „1813 – 2013. Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r.”. Ekspozycja przygotowana zostanie przez Muzeum Ceramiki w oparciu o zbiory własne oraz szereg cennych i interesujących obiektów, wypożyczonych z innych muzeów z Polski, Rosji i Niemiec oraz z licznych kolekcji prywatnych. Obok elementów uzbrojenia i umundurowania wojsk tamtego okresu zaprezentowane zostaną na niej dzieła sztuki – obrazy, grafiki i figurki, upamiętniające najważniejsze osobistości i wydarzenia z tamtego czasu, oryginalne dokumenty, numizmaty i przedmioty kultury materialnej. Do najcenniejszych eksponatów z pewnością należeć będą monumentalny obraz „Biwak nad Berezyną” pędzla Wojciecha Kossaka, wypożyczony z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz ręcznie haftowana teka cesarza Napoleona ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zainteresowanie zwiedzających zwróci też z pewnością monumentalna makieta ze scena bitwy francusko-rosyjskiej z Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach. Wystawa prezentowana będzie do połowy października.

Oba wydarzenia są elementami projektu ,,200 lat epopei napoleońskiej na transgranicznym obszarze Dolnego Śląska i Saksonii”, którego celem jest budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa historycznego i ukazanie roli Bolesławca w historii przygranicznego obszaru, przedstawienie ważnego okresu historycznego, który miał istotny wpływ na kształt kulturowy obszaru przygranicznego i Europy. Przedsięwzięcie zakłada upowszechnienie wiedzy na temat historycznego dziedzictwa transgranicznego obszaru Dolnego Śląska i Saksonii ze szczególnym uwypukleniem burzliwego okresu wojen napoleońskich oraz wypracowanie wspólnej oceny wydarzeń historycznych 1813 r. Jest ono współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Po upływie dwóch wieków do Bolesławca znów zawitają wojska Napoleona i koalicji antyfrancuskiej. 6 i 7 września 2013 roku nad Bobrem obok bolesławieckiego wiaduktu rozegra się bitwa, upamiętniająca dwusetną rocznice kampanii napoleońskiej na Śląsku.

W piątkowe popołudnie, 6 września, wojska obu formacji rozbiją biwak na brzegu rzeki. Pomiędzy godzinami 18.00 a 20.00 na bolesławieckim Rynku będzie można obejrzeć cykl krótkich scen historycznych z epoki napoleońskiej: pobór rekrutów do wojska, musztra posiedzenie sądu polowego wraz z egzekucją, pokaz mody historycznej. Podobne krótkie inscenizacje zaprezentowane zostaną w sercu miasta także w sobotę, 7 września, od godz. 12.00 do godz. 13.30. Jednocześnie, od godz. 10.00 do 15.00, wszyscy pasjonaci historii tamtej epoki będą mogli zwiedzić obozowisko wojskowe nad Bobrem i przekonać się naocznie, jak wyglądało ówczesne żołnierskie życie. Zwiedzanie będzie niepowtarzalną okazją do obejrzenia z bliska, a nawet dotknięcia elementów wyposażenie i ekwipunku żołnierskiego.

O godz. 16.00 na brzegu Bobru przy wiadukcie rozpocznie się główna atrakcja przedsięwzięcia – rekonstrukcja bitwy o Bolesławiec między wojskami francuskimi a oddziałami koalicji antynapoleońskiej, jaka miała miejsce w sierpniu 1813 roku. Militarny spektakl historyczny przy użyciu broni czarnoprochowej i armat wykonany zostanie przy udziale grup rekonstrukcyjnych okresu napoleońskiego z różnych miast Polski. Pokaz poprzedzony zostanie promocją publikacji „Opowieści napoleońskie Bolesławca”, przybliżającej w atrakcyjny i przystępny sposób najważniejsze dla miasta epizody i wydarzenia epoki napoleońskiej. Po bitwie wszyscy, którzy poczują niedosyt wrażeń, będą znów mogli udać się do obozowiska, gdzie zaprezentowany będzie m. in. szpital polowy z tamtych czasów z pokazem ówczesnych zabiegów chirurgicznych. Impreza ostatecznie dobiegnie końca ok. godz. 19.00.

Inscenizacja bitwy oraz wszystkie imprezy jej towarzyszące uświetnią dwusetną rocznicę kampanii napoleońskiej 1813 r. na Śląsku. Zostaną zrealizowane w ramach projektu p.n. „Dziedzictwo historyczne epoki napoleońskiej na pograniczu śląsko-łużyckim”, którego głównym celem jest budowanie poczucia więzi i pozbycie się wzajemnych uprzedzeń między społecznościami regionów przygranicznych Śląska i Łużyc, uświadomienie obu stronom bliskich związków społeczno-politycznych w przeszłości i życia we wspólnej przestrzeni historyczno-kulturowej w odniesieniu do epoki napoleońskiej. Przedsięwzięcie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Bitawa plakat

Informacja i zdjęcia: Urząd Miasta Bolesławiec

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish