gru 3, 2013
2167 Wyświetleń
0 0

Jabłoński & Roman Travel

Napisany przez

W cyklu Protocool zapraszamy do lektury fragmentu protokołu z XLIII sesji Rady Miasta Bolesławiec odbytej w dniu 30 października. Na sesji tej radny Eugeniusz Jabłoński zaproponował organizację wycieczki na kanonizację Jana Pawła II. Prawdopodobnie dzięki temu radni wraz z rodzinami przetestują na trasie Rzym – Bolesławiec nowy autobus kupiony przez Miejski Zakład Komunikacji. Czyli przez spółkę, do której planują dopłacić w 2014 roku z Waszych podatków niemal 4 000 000 złotych. Polecamy uwadze czytelników zwłaszcza fragment, w którym radny Jabłoński prosi prezydenta miasta „o wydanie dyspozycji i zadań odpowiedzialnym służbom w tej sprawie”.

Radny Eugeniusz Jabłoński:

Teraz, gdy znamy już datę 27 kwietnia 2014 r. wyniesienia na ołtarze najwybitniejszego w historii naszego Rodaka – Polaka, Ojca Świętego, Papieża Jana Pawła II, wynika potrzeba zorganizowania wyjazdu, pielgrzymki dla Rady Miasta z pocztem sztandarowym i transparentem miasta Bolesławiec pod przewodnictwem Pana Prezydenta i Pana Przewodniczącego na kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II.

​Jako mieszkańcy i samorządowcy naszego miasta winniśmy uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu, ponieważ związanych jest wiele faktów i wydarzeń, dzisiaj już historycznych, z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II z naszym miastem. W chronologicznym zestawieniu to: 1 września 1956 r. Ksiądz Karol Wojtyła odprawił Mszę Świętą w naszym kościele (Bazylika).

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II:
– w 1989 r. Polska odzyskała wolność i suwerenność;
– 18 maja 2003 r. została ogłoszona świętą dla kościoła patronka naszego miasta Święta Maria de Mattias;
– 27 czerwca 2004 r. nasza świątynia otrzymała zaszczytny tytuł Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła;
– nadano nazwę ulicy Jana Pawła II,
– postawiono przy tej ulicy pomnik Jana Pawła II;
– w trzech naszych kościołach znajdują się relikwie Błogosławionego Jana Pawła II (inne kościoły starają się o takie relikwie).

​Reasumując powyższe wydarzenia, proszę Pana Prezydenta o wydanie dyspozycji i zadań odpowiedzialnym służbom w tej sprawie. Proponuję, aby wyjazd chętnych był za odpłatnością. Nadmieniam, że w drodze powrotnej można złożyć wizytę kurtuazyjno-przyjacielską w naszym mieście partnerskim Vallecorsa, miejscu urodzenia patronki naszego miasta w 1805 r.

Prezydent Piotr Roman:

My możemy się podjąć organizacji pielgrzymki do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II, ale nie możemy tego sfinansować. To jest oczywiste, dlatego słuszna jest propozycja Pana radnego, że trzeba za to zapłacić. To jest oczywiste. Nie zorganizujemy Państwu pielgrzymki, byłoby to niezgodne z jakimś tam, nie tylko prawem, ale moralnością. Musielibyśmy wiedzieć tylko, czy znajdzie się autobus chętnych. Mamy swoją spółkę, możemy to zrobić. Możemy dla Państwa zorganizować tak, żeby, Pan radny mi mówił już przed sesją, że on chciałby jakiś napis „Bolesławiec”, był wykonany. Rzeczywiście mamy związki z Janem Pawłem II. Nie bez przyczyny na ścianie Ratusza jest tablica przypominająca słowa Jana Pawła II. Pan Prezes Jagiera do tego czasu kupi na pewno nowy autobus wycieczkowy, ładniejszy i można to zorganizować. Możemy też złożyć taką kilkugodzinną, żeby nie naciągać na koszty, wizytę w Vallecorsie, bo jest to rzeczywiście miasto przepiękne. Jedno z najpiękniejszych miast, jakie w życiu widziałem. Przy okazji byście się Państwo poznali. Jest to możliwe, tylko musiałaby być chęć Państwa wyrażona.

Odpowiedź wywołała dyskusję.

Radny Mirosław Sakowski:

Taki wyjazd samolotem na pięć dni kosztuje 2.250 zł. Chciałem taką wycieczkę zorganizować w szkole u siebie. 2.250 zł przez biuro w Legnicy.

Prezydent Miasta Piotr Roman:

Problem, gdyby miał to być samolot, jeśli byście Państwo chcieli pojechać do Vallecorsy, to byśmy musieli sfinansować, bo Vallecorsy na pewno nie będzie stać na to. To jest miasto, które ma niecałe 4 tys. mieszkańców. To trzeba rozważyć.

Radny Eugeniusz Jabłoński:

Panie Prezydencie, tu nie chodzi konkretnie o Radę Miasta. Cały Ratusz może w tym uczestniczyć, a radni mogą małżonki zabrać. To kwestia opłaty.

Prezydent Miasta Piotr Roman:

Proszę Państwa, nie wnikajmy w szczegóły. Ja powiem tak – jeśli będzie ochota na oficjalne uczestnictwo, bo to rzeczywiście może nam pozwolić na to, że w lepszym sektorze będziemy, różne rzeczy tu są, uczestnictwo radnych Rady Miasta, plus oczywiście urzędnicy mogą też być dopisani, ewentualnie przedstawiciele jakiś organizacji, to my taki wyjazd zorganizujemy. To jest proste. Nie wiem, ile to będzie kosztować. Myślę, że ciut mniej, niż mówi Pan radny Sakowski, ale trzeba się przygotować, że ten wydatek będzie. Proszę pamiętać, że po drodze trzeba mieć jeden nocleg zgodnie z przepisami.

 

Redakcja bobrzan przypomina, że w projekcie budżetu 2014 rekompensata dla Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Bolesławcu – z tytułu wykonywania przez spółkę zadań przewozowych w komunikacji miejskiej – wynosi 3.950.000 zł.

Kategorie:
Protocool
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Jabłoński & Roman Travel

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish