mar 17, 2014
3295 Wyświetleń
4 0

Minister Tomasz Półgrabski w Bolesławcu

Napisany przez

W piątek 14 marca 2014 w Bolesławcu odbyła się konferencja prasowa w sprawie budowy boiska lekkoatletycznego w ramach programy Dolny Śląsk dla Królowej Sportu.

W spotkaniu uczestniczył wiceminister Sportu i Turystyki Tomasz Półgrabski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta Dariusz Kwaśniewski oraz wicestarosta Stanisław Chwojnicki.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentował dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji –  Marcin Przychodny. Na sali obecny był również Marek Plawgo, który obecnie jest pracownikiem ministerstwa, niegdyś znakomity czterystumetrowiec, płotkarz, 9-krotny mistrz Polski na 400m ppł, wicemistrz Europy z Goeteborgu.

Na spotkanie zaproszeni zostali działacze, trenerzy i zawodnicy MKS Bolesłavia Bolesławiec – prezes MKS Bolesłavia Bartosz Gruman, wiceprezes Tomasz Markowski, sekretarz Justyna Serafińska – Gruman, trener Dariusz Łomański oraz lekkoatleci Ewa Ochocka, Dominika Kwaszcz, Monika Sandak, Dawid Kopała, Kacper Olszewski.

Spotkanie rozpoczęła wypowiedź starosty Dariusza Kwaśniewskiego, który omówił założenia, źródła i wielkość dofinansowania na budowę boiska lekkoatletycznego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy ul. Komuny Paryskiej 6 w Bolesławcu.

W pierwszym etapie boisko ma być wybudowane ze środków marszałkowskich i powiatowych (łącznie około 700 tyś. zł.) i składać się będzie z:
– 4-torowej, 200 metrowej bieżni okólnej z nawierzchni syntetycznej,
– 6-torowej, 120 metrowej bieżni do sprintu o długości 100 m (120 m ze startem i wybiegiem),
– skoczni w dal z rozbiegiem,
– boiska do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej wewnątrz bieżni okólnej.

W drugim etapie stadion będzie sfinansowany z programu MSiT „Rozwój inwestycji sportowych”. Zgodnie z założeniami program zakłada wsparcie finansowe modernizacji infrastruktury sportowej, polegające na przebudowie lub remoncie istniejących obiektów sportowych i jest dedykowany obiektom wykorzystywanym przez kluby sportowe. Maksymalny pułap dofinansowania może wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych zadania inwestycyjnego, jednak nie więcej niż 1 mln zł.

Orlik lekkoatletyczny z programu „Rozwój inwestycji sportowych” wzbogaci się o dodatkowe konkurencje LA (powstanie klatka do rzutu dyskiem i młotem, koło do pchnięcia kulą, skocznie wzwyż oraz o tyczce), boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, rozbudowana zostanie infrastruktura przy stadionie.

Starosta zapewniał, że powiat bolesławiecki ma przeznaczone na ten cel środki finansowe na realizacje obu etapów. Łączna kwota przeznaczona na budowę stadionu lekkoatletycznego ze wszystkich źródeł to blisko 1,5 mln złotych.

Prezes MKS Bolesłavia Bartosz Gruman w krótkiej wypowiedzi wyraził głęboką wdzięczność Panu Staroście za wsparcie budowy stadionu LA, natomiast wiceprezes Tomasz Markowski przedstawił zgromadzonym gościom osiągnięcia klubu w sezonie 2013 oraz zwrócił uwagę na trudności związane z warunkami treningowymi bolesławieckich lekkoatletów.

Minister Tomasz Półgrabski omówił możliwości pozyskania środków ministerialnych przez kluby sportowe, wskazał priorytety Ministerstwa Sportu i Turystyki, opowiadał o programach które obowiązywać będą w sporcie w 2014 r m.in: Multisport oraz Program Powszechnej Nauki Pływania „Umiem pływać”.

Na temat możliwości pozyskania dodatkowych środków na działalność klubów sportowych w ramach programów z UWMD wypowiedział się dyrektor Marcin Przychodny. Wspomniał m.in. o programie modernizacji obiektów sportowych, z którego de facto od kilku lat korzysta MKS Bolesłavia (zakup krzesełek na trybuny stadionu miejskiego przy ul. Spółdzielczej oraz wiat do przechowywania sprzętu sportowego).

Po konferencji w Starostwie przedstawiciele MSiT, UWMD, Powiatu Bolesławieckiego oraz MKS Bolesłavia na terenie gdzie wkrótce ma powstać orlik spotkali się z Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych – Panią Laurą Słocką – Przydróżną. Omówiona została koncepcja budowy stadionu oraz przedstawiony został wstępny jego projekt.

Oficjalna decyzja w sprawie przyznania środków na budowę orlika lekkoatletycznego w ramach programu Dolny Śląsk dla Królowej Sportu ma zapaść we wtorek 18 marca 2014.

Informacja i zdjęcie: DZLP.pl.

Kategorie:
news · sport
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Minister Tomasz Półgrabski w Bolesławcu

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish