maj 13, 2014
1708 Wyświetleń
7 0

Ciekawy weekend w Muzeum Ceramiki

Napisany przez

Muzeum Ceramiki już w najbliższy weekend organizuje dwa ważne wydarzenia. W piątek, 16 maja o godzinie 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza. W sobotę, 17 maja, Muzeum Ceramiki zaprasza na NOC MUZEÓW. To także okazja aby nabyć z rabatem wydawnictwa Muzeum książkę Andrzej Olejniczka „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”.

Muzeum Ceramiki już w najbliższy weekend organizuje dwa ważne wydarzenia.

W piątek, 16 maja o godzinie 18.00 nastąpi uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza. W latach 2013-2014 przebudowano poddasze budynku, gdzie zlokalizowano magazyn, biuro oraz część socjalno-sanitarną. Od podstaw stworzono też pracownię z nowoczesnym sprzętem do konserwacji ceramiki, kamienia i wyrobów rzemiosła. Ponadto wymieniono pokrycie dachu oraz odnowiono elewacje.

Prace wykonano w ramach projektu „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II”, realizowanego we współpracy z Muzeum Karkonoskim we Vrchlabí.

To już kolejne wspólne przedsięwzięcie polskiej i czeskiej instytucji. W przeciągu ostatnich kilku lat muzeum realizowało następujące projekty:

 • „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych I” (2008-2010)
 • „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” (2012-2014)
 • „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II” (2013-2014).

W latach 2010-2014 Muzeum Ceramiki realizowało także projekt „Nowoczesne muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”, którego partnerem było Schlesisches Museum zu Görlitz.

W czasie piątkowego wernisażu Anna Bober-Tubaj z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Blanka Zázvorková z Muzeum Karkonoskiego oraz Martin Kügler ze Schlesisches Museum zu Görlitz omówią efekty dotychczasowej współpracy.

 

W sobotę, 17 maja, Muzeum Ceramiki zaprasza na NOC MUZEÓW. W ramach corocznej akcji na zwiedzających czeka szereg atrakcji w obu działach Muzeum:

DZIAŁ CERAMIKI UL. MICKIEWICZA 13, czynny będzie 18.00-24.00.

Wielka Armia Andrzej OlejniczakO godz. 18.00 w budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza odbędzie się promocja najnowszej książki dr. Andrzeja Olejniczaka, pracownika naukowego Muzeum, pt. „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”. W czasie spotkania autorskiego Andrzej Olejniczak przybliży metody pracy badawczej historyka oraz omówi trudności, z jakimi musiał się zmierzyć w czasie tworzenia publikacji. Dodatkową atrakcją będzie pokaz umundurowania i ekwipunku żołnierza z okresu napoleońskiego.

Książkę w czasie Nocy Muzeów będzie można nabyć w promocyjnej cenie 42 zł

Ponadto 17 maja po raz pierwszy zostanie udostępniony dla zwiedzających wyremontowany budynek Działu Ceramiki wraz z ogrodem. Sale wystawiennicze zostały nowocześnie zaaranżowane, a dodatkową atrakcję stanowią prezentacje multimedialne, gry i filmy. Zmodernizowano także salę, poświęconą ceramice europejskiej.

Dla najmłodszych przygotowano stanowiska interaktywne oraz zabawy edukacyjne. Ponadto bezpłatnie będzie można otrzymać publikację „Kasia w bolesławieckiej Zawodowej Szkole Ceramicznej”, która w przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z kamionkowymi wyrobami.

 

DZIAŁ HISTORII MIASTA UL. KUTUZOWA 14, czynny będzie w godz. 12.00 – 24.00. Ponadto przez cały wieczór prowadzone będą działania wokół prezentowanej tu ekspozycji czasowej „Wiosenny pokaz mody”.

O godz. 19.00 odbędzie się wykład dr Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki, kuratorki wystawy, zatytułowany „Makijaż, uroda, sztuka” w którym przybliży ona sposoby, jakimi upiększały się kobiety na przestrzeni dziejów. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja multimedialna.

O godz. 19.30 rozpocznie się pokaz makijażu, inspirowanego sztuką l. 20. i 30. XX w., w wykonaniu Alicji Konon-Patery i Agnieszki Górnej ze Studia Wizażu.

O godz. 20.15 w specjalnie na tę okazję zaaranżowanym wnętrzu, przy muzyce odtwarzanej z płyt gramofonowych, zaprezentowane zostaną stroje wzorowane na ubiorach z l. 1910-1960. W czasie pokazu omawiane będą poszczególne elementy kreacji modelek. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki współpracy z: Bożeną Jędrzejczyk, Barbarą Delimat, Danutą Maślicką, Sabiną Hil i Johanną Kutscherą oraz Stanisławem Pielińskim, właścicielem Prywatnej Kolekcji Zabytków Radiotechniki i Urządzeń Pokrewnych „Radio Retro”.

Od godz. 20.45 Johanna Kutschera oraz Sabina Hil zaprezentują biżuterię własnego wyrobu z filcu, metalu i kamieni szlachetnych. W czasie spotkania będzie można poznać techniki i metody wykonywania wyrobów rękodzielniczych oraz zobaczyć proces tworzenia biżuterii.

Atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, będzie możliwość mierzenia strojów oraz dodatków: kapeluszy, szali, rękawiczek, mitenek, torebek i innych. Dzięki temu będzie można poczuć prawdziwy czar dawnych lat.

 

Wstęp do obu działów Muzeum Ceramiki jest bezpłatny. Ponadto wszystkie wydawnictwa własne będzie można nabyć z 20% upustem. Pracownicy naukowi Muzeum będą gotowi do udzielenia wszystkim zainteresowanym informacji, wskazówek i fachowych opinii na temat wydarzeń bądź przedmiotów, związanych z dziejami miasta i jego kulturą.

MC po remoncie 2

 Foto: Grzegorz Matoryn

Kategorie:
polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish