cze 14, 2014
2498 Wyświetleń
6 0

Duch Gór i Święty Jan w Muzeum

Napisany przez

17 czerwca w ogrodzie Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza zorganizowane zostaną działania związane z Nocą Świętojańską. W godz. 9.30-15.30 odbywać się będą pokazy i konkursy dla dzieci z bolesławieckich szkół i przedszkoli.

Dzieci i młodzież będzie miała okazję wysłuchać prelekcji poświęconej wróżbom i tradycjom, towarzyszącym od czasów słowiańskich obchodom Nocy Świętojańskiej po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy. Ponadto odbędzie się także prelekcja dotycząca właściwości i symboliki kamieni szlachetnych i półszlachetnych, które od wieków służyły jako amulety, chroniące przed złymi mocami.

Przez cały dzień odbywać się będą także prezentacje wyrobów z wosku i prelekcje poświęcone tradycjom pszczelarskim w regionie, przygotowane we współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Bolesławcu, które w tym roku świętuje 60. lecie powstania.


Ponadto na terenie ogrodu odbędzie się gra terenowa „Poszukiwanie kwiatu paproci” oraz konkurs na najciekawsze i najbardziej oryginalne przebranie związane ze słowiańskim dniem św. Jana. Dzieci będą współzawodniczyć także w konkurencji plecenia wianków.

Zwiedzający będą mieli ponadto okazję obejrzeć kilka ciekawych ekspozycji. W muzeum otwarta zostanie wystawa „Postać Karkonosza w sztuce i tradycji Czech i Dolnego Śląska, na której eksponowane będą także figurki, książki i inne pamiątki związane z postacią legendarnego Ducha Gór, pochodzące ze zbiorów polskich i czeskich muzeów. Ponadto zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję „Bogactwo regionu – kamienie i minerały”, a w ogrodzie prezentowana będzie także wystawa „Ule śląskie i czeskie”.

Udział w wystawach, konkursach i pokazach związanych z Nocą Świętojańską jest bezpłatny.Działania te są częścią projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

logo

Kategorie:
news · polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish