wrz 26, 2014
3703 Wyświetleń
6 0

Ksiądz Paul Sauer upamiętniony

Napisany przez

Dziś na dziedzińcu Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu (dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa) odbyła się szczególna uroczystość. Odsłonięto obelisk i tablicę pamiątkową upamiętniającą księdza Paula Sauera, który był proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszej Panny i św. Mikołaja. Ostatniego niemieckiego księdza Bunzlau i pierwszego, który sprawował opiekę na do katolikami i ewangelikami powojennego Bolesławca. Paul Sauer został zamęczony przez polskich ubeków w piwnicach dzisiejszej siedziby MDK.

IMG_9127

Zdecydowaną większość obecnych na uroczystości stanowili Niemcy.

Tablicę odsłonili wspólnie starosta Dariusz Kwaśniewski, Peter Börner, przewodniczący Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg. Peter Börner przypomniał życiorys księdza Sauera i jego bohaterską i katolicką postawę w trudnych sytuacjach życiowych..

Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było krótkie wystąpienie Hildegarde Mobios, która była  przetrzymywana w piwnicy MDK w 1946 roku, gdy miała 15 lat.

Hildegarde Mobios

Hildegarde Mobios byłą więziona w piwnicach UB.

Ponieważ ksiądz Paul Sauer był muzykiem i pracował z dziecmi i młodzieżą zebrani wysłuchali dwóch pieśni w wykonaniu dziecięcej scholi „Cor Dei” działającej przy parafii Najśw. Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu. Obelisk poświęcił ksiądz Bernhard Arndt.

Ksiądz Bernhard Arndt poświęcił tablicę. Na uroczystości nie pojawił się proboszcz żadnej bolesławieckiej parafii.

Ksiądz Bernhard Arndt poświęcił tablicę. Na uroczystości nie pojawił się proboszcz żadnej bolesławieckiej parafii.

Napis na tablicy pamiątkowej nie wspomina o tym, że ksiądz Sauer był ofiarą polskich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Głosi on:

Ad memoriam Ks. Dziekan Paul Sauer ur.26.09.1892, wyświęcony 16.06.1921, zm. 24.06.1946

Od 1938 roku proboszcz kościoła parafialnego w Bolesławcu, mężny jego obrońca, który ofiarnie wspominał swoich bliźnich – muzyk, duszpasterz młodzieży i zwolennik ekumenizmu. Jego śmierć wzywa do pojednania.

Tablica pamiątkowa.

Tablica pamiątkowa.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Ksiądz Paul Sauer upamiętniony

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish