sty 15, 2015
1968 Wyświetleń
5 0

Ferie 2015 w Muzeum Ceramiki

Napisany przez

Jak co roku Muzeum Ceramiki przygotowało w czasie ferii zimowych ciekawą ofertę skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży. Bezpłatne zajęcia będą odbywać się we wtorki, środy i czwartki zarówno w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza, jak i w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa.

Jak co roku Muzeum Ceramiki przygotowało w czasie ferii zimowych ciekawą ofertę skierowaną głównie dla dzieci i młodzieży. Bezpłatne zajęcia będą odbywać się we wtorki, środy i czwartki zarówno w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza, jak i w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa.

Muzeum Ceramiki, Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13:

20.01.2015 (wtorek), godz. 10.00 – 12.00

27.01.2015 (wtorek), godz. 10.00 – 12.00

Niech żyje bal!

Warsztaty plastyczne tworzenia masek oraz karnawałowych nakryć głowy, przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do tradycji przeszły już organizowane co roku zajęcia, w czasie których najmłodsi mogą samodzielnie wykonać z papieru i bibuły kolorowe maski oraz ciekawe nakrycia głowy, idealne na bal przebierańców oraz ozdobić je według własnego pomysłu kolorowymi cekinami, farbkami czy brokatem. Pod koniec zajęć przewidziano konkurs, w którym wybrane zostaną i nagrodzone najlepsze prace. Warsztaty poprowadzi Bożena Jędrzejczyk.

 

21.01.2015 (środa), godz. 11.00 – 12.30

28.01.2015 (środa), godz. 11.00 – 12.30

Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś

Warsztaty plastyczne z elementami edukacyjnymi przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W czasie zajęć uczestnicy poznają ciekawe tradycje wiązane z noworocznym kolędowaniem. W oparciu o zdobyte wiadomości i przedstawione przykłady oraz własną wyobraźnię będą mogli sami zaprojektować współczesny strój kolędnika lub element ubioru. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Dzieci będą mogły także zaprezentować scenkę z własnym udziałem w roli kolędników. Warsztaty poprowadzi etnografka – Beata Tymińska.

 

Warsztaty Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś oraz Niech żyje bal! towarzyszą wystawie „Był bal – moda na karnawał”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną oryginalne stroje i akcesoria balowe z różnych epok oraz ryciny pokazujące ciekawe propozycje XIX-wiecznych kostiumów maskaradowych.

Bale kostiumowe, organizowane w karnawale przeznaczone były początkowo wyłącznie dla  przedstawicieli arystokracji. W XIX w. stały się  popularne w szerszych kręgach społecznych, dzięki czemu w modzie karnawałowej pojawiły się nowe trendy.

Szyciu kostiumów poświęcano wiele czasu i uwagi, wystąpienie w oryginalnym stroju stawiano sobie za punkt honoru. W prasie modowej publikowano liczne propozycje, które mogły stanowić inspirację dla uczestników maskarad, pojawił się także na rynku specjalne broszury i poradniki.

W strojach nierzadko pojawiały się motywy tureckie, weneckie, elementy dawnej mody dworskiej czy stroje pastoralne. Nowe elementy w modzie karnawałowej pojawiły się po okresie wzmożonych wypraw badawczych i odkryć archeologicznych oraz w miarę poznawania odległych cywilizacji, np. starożytnej Mezopotamii, Indii, Japonii. Kostiumy nierzadko odzwierciedlały fascynację postaciami historycznymi oraz bohaterami utworów literackich i scenicznych. Inspiracji dostarczały także bieżące wydarzenia, a nawet wynalazki i osiągnięcia techniki, co można zaobserwować na przykładach prezentowanych w Muzeum Ceramiki.

Wystawę przygotowano ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

 

Muzeum Ceramiki, Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14:

22.01.2015 (czwartek), godz. 10.00 – 12.00

29.01.12015 (czwartek), godz. 10.00 – 12.00

Mój nowy dom…

Praktyczne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać domek dla swojego pupila – psa lub kota. Prowadzący zajęcia – Adam Faltyn z Muzeum Ceramiki pokaże, w jaki sposób można przerobić zwyczajne kartonowe pudełko w wygodne, a zarazem estetyczne legowisko dla zwierząt domowych. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Najbardziej pomysłowe prace zostaną nagrodzone.

 

Wszystkie zajęcia, a także zwiedzanie wystawa stałych i czasowych w okresie ferii zimowych jest bezpłatne, materiały plastyczne zapewnia Muzeum Ceramiki. Osoby chętne proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod nr tel.: 75 644 22 00 lub drogą mailową na adres: [email protected].

Tagi artykułu:
· · · · ·
Kategorie:
polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish