mar 26, 2015
4619 Wyświetleń
1 0

Bolesławiecka Nanowoda podbija świat

Napisany przez

Woda o zmienionej strukturze, która jest badana i wprowadzana do użytku w Stomadencie i Nanolaboratory Nantes w Bolesławcu będzie wykorzystywana w kolejnych dziedzinach na wielu kontynentach. Nanowoda to nie tylko kosmetyki Nantes, ale także przyszłość hodowli zwierząt. Być może już wkrótce pomoże w hodowli zwierząt w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej. W Polsce już pomaga.

Woda o zmienionej strukturze, która jest badana i wprowadzana do użytku w Stomadencie i Nanolaboratory Nantes w Bolesławcu będzie wykorzystywana w kolejnych dziedzinach na wielu kontynentach. Nanowoda to nie tylko kosmetyki Nantes, ale także przyszłość hodowli zwierząt. Być może już wkrótce pomoże w hodowli zwierząt w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej. W Polsce już pomaga.

W Bolesławcu Stomadnet uruchomił niedawno produkcję komór do wytwarzania Nanowody a pierwsze z nich już trafiły do hodowców. Wykorzystywanie Nanowody w hodowli pozwala na zwiększenie wydajności i poprawę stanu zdrowia bydła czy drobiu. Zwiększa także możliwości produkcyjne w hodowli warzyw.

Stomadent odwiedziła niedawno Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, że tutaj, w Bolesławcu mamy najnowsze technologie – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik.

Produkcja komór do wytwarzania Nanowody umożliwia jej wykorzystanie w skali przemysłowej. Jeden z pomysłów wynika z tego, że współpraca Nantes z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie wykazała, iż Nanowoda może być niezwykle wartościowa w kriokonserwacji gamet i tkanek. To szeroka dziedzina badan. Nanowoda doprowadza do poprawy jakości cytogenetycznej gamet (a w związku z tym większej przeżywalności potomstwa) może zrewolucjonizować nasze podejście do technik kontrolowanego rozrodu oraz ogólnej zdrowotności zwierząt i ludzi.

Tematem zainteresował się Paweł M. Bartlewski, profesor nadzwyczajny z Wydziału Nauk Biomedycznych Akademii Weterynarii w Ontario. Przy współpracy z naukowcami z Polski chce eksperymentować z zastosowaniem nasienia tryka z dodatkiem Nanowody w klimacie subtropikalnym w Brazylii. Firma Gencor z Kanady (największy dostawca genetyki bydła mlecznego i mięsnego na świecie) jest zainteresowana wykorzystaniem bolesławieckiego wynalazku do mrożenia nasienia buhajow (także na skale przemysłową).

Zapowiada się także współpraca z ośrodkiem akademickim w Rio de Janeiro dotycząca badań nad kriokonserwacją zarodków bydlęcych i witryfikacją (błyskawicznym mrożeniem) komórek jajowych krów przy zastosowaniu Nanowody.

Ogrody zoologiczne w Toronto i San Diego wyrażają zainteresowanie wykorzystania Nanowody do mrożenia i witryfikacji zarodków zwierząt zagrożonych wyginięciem a Ecole National de Veterinarie Medicine w Paryżu być może zastosuje zdeklastrowaną wodę do badań nad mrożeniem nasienia psów i kotów.

– Lata badań i pracy nad naszym projektem dają efekty – mówi Zdzisław Oszczęda, prezes Nanolaboratory Nantes. – Zainteresowanie rośnie a kolejni eksperci wymyślają nowe pola do zastosowania Nanowody z korzyścią dla zdrowia ludzi i zwierząt. Właśnie przygotowujemy do wysyłki kolejne komory do produkcji Nanowody, ktore będą wykorzystywane między innymi w hodowli drobiu i w uprawie pomidorów. Wierzę, że zastosowanie naszego wynalazku w hodowli zwierząt przyspieszy i pomoże sfinansować badania pozwalające na swobodne wykorzystywanie Nanowody we wspomaganiu leczenia ludzi.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish