Cze 22, 2015
1261 Wyświetleń
6 0

W Domu Pomocy Społecznej wciąż bez porozumienia między pracodawcą a związkowcami

Napisany przez

Prezentujemy stanowisko Organizacji Zakładowej  OPZZ ”Konfederacja Pracy” w Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu, która 10 marca tego roku weszła w spór zbiorowy z pracodawcą – Domem Pomocy Społecznej. Wynika z niego, że koniec konfliktu w PDS nie jest bliski…

Bolesławiec, dnia 20 czerwca 2015 r.

Organizacja Zakładowa nr 01-047 OPZZ”Konfederacja Pracy” w Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu z dniem 10 marca 2015 r. weszła w spór zbiorowy z pracodawcą Domem Pomocy Społecznej w Bolesławcu reprezentowanym przez Dyrektora Pana Bogusława Szeffs.

Rokowania nie pozwoliły na uzyskanie stanowiska pracodawcy w zakresie żądań objętych sporem zbiorowym. Podczas rokowań prowadzonych w ramach toczącego się sporu zbiorowego pracodawca wraz z zespołem negocjacyjnym w sposób celowy przewlekał rokowania, odmawiał ujawniania informacji niezbędnych do prowadzenia rokowań, a także prowadził rokowania w sposób ujawniający brak zainteresowania w osiągnięciu porozumienia. Pracodawca wykazywał bierną postawę i nie wyrażał woli jak najszybszego osiągnięcia porozumienia i zażegnania sporu zbiorowego. Strona związkowa w kwestii podwyżek poszła na ustępstwa, co w rezultacie nie zmieniło stanowiska pracodawcy i nie pozwoliło do uzyskania jakiegokolwiek porozumienia.

Zaplanowany 3 % wzrost wynagrodzeń tj. 31 416,00 zł w roku 2015 dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu zatwierdzony uchwałą nr II/29/2014 Rady Miasta Bolesławiec z dnia 17.12.2014 r. w sprawie budżetu miasta na rok 2015 nie został zrealizowany do dnia 10.03.2015 r., gdy Zakładowa Organizacja Związkowa weszła w spór zbiorowy z pracodawcą.

Strona związkowa wskazała, iż rokowania wyznaczone na dzień 19.06.2015 r. są ostatnim spotkaniem na etapie rokowań niniejszego sporu zbiorowego. W dniu 19.06.2015 r. odbyło się spotkanie stron :

Organizacja Zakładowa OPZZ”Konfederacja Pracy” reprezentowana przez Zarząd – Przewodniczącego Zbigniewa Zając i Wiceprzewodniczącą Agnieszkę Kata, a

Dom Pomocy Społecznej w Bolesławcu reprezentowanym przez Dyrektora Bogusława Szeffs

oraz zespołów negocjacyjnych. Strona związkowa odniosła się do korespondencji pracodawcy doręczonej w dniu 19.06.2015 r. dwie godziny przed spotkaniem, nie wyrażając zgody na prezentowane w ich treści stanowisko pracodawcy. Strona związkowa podniosła, iż pracodawca nie przedstawił do dnia 18.06.2015 r. stanowiska w zakresie wszystkich żądań objętych sporem zbiorowym, co było wskazane w protokole ustaleń zespołów negocjacyjnych z dnia 03.06.2015 r. Wobec powyższego zgodnie z zapowiedzią strona związkowa zawnioskowała o sporządzenie protokołu rozbieżności kończącego etap rokowań toczącego się sporu zbiorowego. Pracodawca do zakończenia rokowań nie przejawił inicjatywy w wypracowaniu konsensusu , nie przedstawił żadnej alternatywnej propozycji w przedstawionych żądaniach Zakładowej Organizacji Związkowej. Nawet jeśli strona pracodawcy zaproponowała jakieś rozwiązanie, to wycofywała się z niego na kolejnym spotkaniu. W dniu 19.06.2015 r. strona związkowa rozpoczęła sporządzanie protokołu rozbieżności przedstawiając w nim stanowisko Organizacji Zakładowej OPZZ”Konfederacja Pracy” w Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu. Pracodawca zobowiązał się do przedstawienia stanowiska w zakresie protokołu rozbieżności w terminie do dnia 02.07.2015r. Strony sporu zgodnie ustaliły, iż dzień 02.07.2015r.będzie dniem ostatecznego sporządzenia protokołu rozbieżności rokowań. Na koniec spotkania pracodawca odmówił parafowania protokołu rozbieżności i odmówił przyjęcia jego treści opuszczając wraz ze swoim zespołem spotkanie.

Szczegółowe żądania w zakresie sporu zbiorowego dotyczą sprawnego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu i poprawy warunków pracy pracowników zatrudnionych w Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie żądania niejednokrotnie przewijały się w korespondencji Zakładowej Organizacji Związkowej z pracodawcą od momentu jej powstania , czyli od 16.04.2014r.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ostatnia kolejka Football Academy Intermarche Regional League zakończona

W sobotę i niedzielę 20-21 czerwca w Legnicy na Orliku przy ul. Polarnej 1 rozegrano finałową piątą kolejkę INTERMARCHE FOOTBALL...

Zamknij