cze 24, 2015
2271 Wyświetleń
2 0

Wynalazek oparty na bolesławieckiej Nanowodzie zdobył nagrodę w konkursie Eureka Dziennika Gazety Prawnej

Napisany przez

W wyniku internetowego głosowania na najlepszy wynalazek I miejsce zdobył wynalazek pt. Sposób kriokonserwacji gamet i zarodków zgłoszony z naszej uczelni przez zespół: dr hab. inż. Maciej Murawski, dr inż. Tomasz Schwarz, Zdzisław Oszczęda i Igor Elkin (Stomadent, Bolesławiec). W dniu 16 VI 2015 roku  w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na gali finałowej konkursu „Eureka DGP” pani redaktor naczelna DGP Jadwiga Sztabińska pogratulowała i wręczyła naukowcom z Torunia dyplom za zajęcie I miejsca w kategorii „Nagroda Internautów”.

Ideą konkursu jest promocja polskiej nauki i potencjału twórczego młodych wynalazców przez przedstawienie na łamach gazety wynalazków, które maja zastosowanie w praktyce i mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

Spośród zgłoszonych wynalazków z wielu uczelni z całej Polski do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 54 wynalazków w tym aż pięć wynalazków z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Jeden z nich, zdobywca pierwszego miejsca jest oparty na wymyślonej w Bolesławcu Nanowodzie, czyli wodzie o zmienionej strukturze.

Co konkretnie zrobili naukowcy z Krakowa? Udowodnili, że nasienie tryków mniej niszczy się podczas zamrażania, jeśli użyją w tym procesie Nanowody a płodność w grupie zwierząt, która zapładnianych nasieniem zamrożonym z Nanowodą była wyższa o 20% w porównaniu z grupą kontrolną, czyli ze zwierzętami zapładnianymi nasieniem zamrażanym bez Nanowody.

– Gdyby potwierdziło się to w kolejnych badaniach, to może być rewolucyjny zwrot w kriokonserwacji nasienia tryków, które temu procesowi poddaje się bardzo trudno – mówi dr hab.inż. Maciej Murawski (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt/ Katedra Biotechnologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie). – Oznacza to że w procesie kriokonserwacji nasienie tryka bardzo traci swoją żywotność i w bardzo wielu przypadkach nie nadaje się do zastosowania w inseminacji. Gdyby się okazało, że Nanowoda podnosi wartość tego nasienia o 20% to mamy otwartą drogę do szerokiego stosowania nasienia mrożonego w inseminacji. Dedukując, można się spodziewać, że jeżeli efekt Nanowody byłby podobny w przypadku innych zwierząt, to okazałoby się, że nasienie innych gatunków można by z powodzeniem mrozić i użyć do unasienniania w technikach wspomaganego rozrodu.

To nie koniec krakowskich badań nad właściwościami Nanowody.

– Nanowoda ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak w dziedzinie, która jest naszym polem zainteresowań nadal będziemy badać jej właściwości pod kątem określenia jej cech i mechanizmu oddziaływania na komórkę. Chcemy dokładnie zbadać na czym dokładnie polega jej ochronny wpływ na komórki – mówi profesor Murawski. – Przyznam, że pierwsze moje zetknięcie z Nanowodą zaowocowało niedowierzaniem. Ale zaintrygowały mnie właściwości tej wody i pomyślałem, że można jej użyć do kriokonserwacji. Nie miałem gwarancji, że to się uda, ale wyniki zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Byłem pod ogromnym wrażeniem efektów. Jestem bardzo dumny i zaskoczony tym, że nasz wynalazek został doceniony przez internautów w tak dużym stopniu, że dostaliśmy pierwszą nagrodę. Oznacza to, że wielu ludzi zauważyło jego znaczenie.

Szerszy opis wynalazku można znaleźć TUTAJ.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Wynalazek oparty na bolesławieckiej Nanowodzie zdobył nagrodę w konkursie Eureka Dziennika Gazety Prawnej

  • Na nasienie tryka też działa? I na trawę w polu karnym?
    Jak dla mnie bomba i kupuję każde ilości!

    liber 78 29/06/2015 18:36 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish