paź 22, 2015
4624 Wyświetleń
3 0

Jak dbać o srebrne sztućce?

Napisany przez

Inwestując w stylowe i eleganckie srebrne sztućce, należy postawić na ich kompleksową i delikatną pielęgnację, która zapewni najwyższy połysk na lata. Od czego zależy wytrzymałość sztućców i w jaki sposób należy o nie dbać, żeby prezentowały się nienagannie?

Wszystko zależy od próby

Pomimo, że srebro należy do niezwykle wytrzymałych materiałów, to o sztućce wykonane z tego szlachetnego metalu należy bardzo skrupulatnie dbać. Są przecież narażone na urazy mechaniczne, a każdy upadek na podłogę czy uderzenie może stać się przyczyną licznych uszkodzeń. Oczywiście wytrzymałość sztućców uzależniona jest od gatunku srebra, z jakiego zostały wykonane. Najbardziej odporna na urazy jest niewątpliwie próba 999, jednak w powszechnym użyciu często występuje równie solidna próba 925. W przypadku elementów wykonanych z platerowanego srebra, decydującą rolę odgrywa również grubość srebrnej powłoki – optymalne są 24 mikrony, które zapewnią najwyższą jakość i będą stanowić gwarancję długiego użytkowania.

Mycie i konserwacja

Kluczową kwestią jest jednak odpowiednia konserwacja sztućców. Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja może naruszyć ich strukturę. Podstawową wskazówką jest unikanie środków czyszczących wzbogaconych o związki siarki, ponieważ składnik ten działa na srebro wyjątkowo toksycznie. Na szczęście na rynku istnieją obecnie specjalistyczne preparaty, które nie porysują szlachetnej powłoki srebrnych sztućców. Współcześnie lubimy sobie ułatwiać pracę i w tym momencie pojawia się pytanie – czy platerowane srebrem lub posrebrzane sztućce można myć w zmywarce? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od użytych środków. Pamiętajmy, że zwykłe kostki zawierają silnie działające związki chemiczne, które po prostu nie nadają się do używania w przypadku ekskluzywnych wyborów. Dlatego należy postawić na delikatne żele oraz specjalne płyny nabłyszczające stworzone wyłącznie do pielęgnacji srebrnych dodatków, a najlepiej myć sztućce ręcznie. Istnieje również wiele domowych sposobów na czyszczenie srebrnych dodatków, jednak każdy z nich obarczony jest pewnym ryzykiem. Nawet pozbawiona fluoru pasta do zębów, która jest polecana do usuwania nieestetycznych nalotów, może podrażnić delikatną strukturę. Podobnie z akcesoriami używamy do pielęgnacji – zalecane miękkie szczoteczki do zębów mogą zarysować powierzchnię sztućców.

Jak przechowywać?

Ważna jest również kwestia przechowywania. Z racji tego, że wyroby platerowane srebrem używane są w polskich domach jedynie od święta – należy zadbać o ich odpowiednie przechowanie, które zapobiegnie ciemnieniu metalu. Posłużą do tego celu eleganckie drewniane kasety, wyściełane szlachetnymi i delikatnymi materiałami, wyposażone w przegródkę na każdy element. Zadbajmy o to, żeby miejsce przechowywania było suche, a wnętrze kasety szczelnie zamknięte i pozbawione szkodliwych związków siarki. Sztućce możemy przechowywać również w specjalnych woreczkach. (źródło: https://www.bellodecor.com.pl/jadalnia/sztucce/hefra)

Kategorie:
poradnik
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish