maj 17, 2016
1807 Wyświetleń
0 1

Noc Muzeów za nami

Napisany przez

W minioną sobotę, 14 maja 2016 r. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zorganizowano akcję Noc Muzeów. Na zwiedzających  czekały liczne atrakcje – nowe wystawy czasowe, warsztaty oraz degustacje. W działaniach uczestniczyła rekordowa ilość osób – ponad 1200.

W Dziale Historii Miasta zorganizowano ekspozycję „Skąd przybyliśmy. Bolesławieccy osadnicy w l. 40. I 50. XX w.”, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Zaprezentowano na niej dokumenty i fotografie dotyczące poszczególnych grup osadników: reemigrantów z Jugosławii, Centralnej Polski, Kresów Wschodnich, Francji oraz przybyszy z Syberii i Kazachstanu. Ekspozycję uzupełniły meble i sprzęty, które posłużyły do aranżacji wnętrza mieszkalnego. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzała jednak rekonstrukcja wagonu kolejowego z wyposażeniem, dzięki której można było zobaczyć warunki, w jakich podróżowała większość osadników bolesławieckich. Wystawie towarzyszył bezpłatny katalog, który mógł wziąć każdy zwiedzający. Publikacja jest nadal dostępna w Dziale Historii Miasta.

Najmłodsi zwiedzający chętnie uczestniczyli w quizie z nagrodami, pozwalającym sprawdzić wiedzę o potrawach czy słownictwie charakterystycznym dla osadników z danego regionu. Dodatkową atrakcję stanowiła możliwość spróbowania potraw kuchni kresowej (m.in. babki ziemniaczanej) czy jugosłowiańskiej (m.in. pity).

Wystawę zorganizowano przy współpracy z: Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków, grupą reemigrantów z Francji, Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, Skansenikiem Tomisław, Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu, Zgromadzeniem Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu, Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu oraz wieloma osobami prywatnymi.

W Dziale Ceramiki działania zogniskowano wokół wystawy „Podróż do Japonii” ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Na ekspozycji pokazano m.in. ceramiczne czarki i wazony używane podczas ceremoniału picia herbaty, naczynia do układania ikebany. Ponadto zaprezentowano elementy tradycyjnych strojów japońskich – m.in. kimono i pasy obi. Uzupełnienie wystawy stanowią fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 r. oraz rysunki Andrzeja Wajdy i drzeworyty Hiroshige Utagawy.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziły bezpłatne warsztaty, w których udział wzięło kilkuset, nie tylko najmłodszych bolesławian. Uczestnicy pod okiem instruktorów wykonywali figurki origami, poznawali tajniki kaligrafii japońskiej oraz próbowali swoich sił podczas warsztatów furoshiki czyli ozdobnego pakowania prezentów. Podczas Nocy Muzeów odbywała się także degustacja potraw kuchni azjatyckiej.

Osoby, którym nie udało się zwiedzić Muzeum Ceramiki  w czasie Nocy Muzeów, serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji „Skąd przybyliśmy. Bolesławieccy osadnicy w l. 40. I 50. XX w.” oraz „Podróż do Japonii. Wystawa ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie” od wtorku do soboty od 10.00 do 16.00 oraz w niedziele od 11.00 do 16.00. Ekspozycje będą czynne do końca czerwca.

 

Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish