wrz 20, 2016
1641 Wyświetleń
6 0

65 lat Biblioteki Pedagogicznej w Bolesławcu

Napisany przez

W tym roku Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu obchodzi jubileusz 65-lecia. Choć początki Biblioteki sięgają 1947 roku, kiedy to działały równolegle skromne biblioteczki Inspektoratu Oświaty, Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Kadr Oświatowych i Związku Nauczycielstwa Polskiego, to dopiero 7 lutego 1951 roku, księgozbiory tych instytucji weszły w skład oficjalnie powołanej Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej.
Przez 65 lat placówka przeszła wiele przeobrażeń. W trakcie swojego funkcjonowania lokowana była aż pod ośmioma adresami: na ul. B. Chrobrego 2, ul. A. Mickiewicza 9, ul. Komuny Paryskiej 38, ul. M. Nowotki 12 (obecnie ul. M. Brody), ul. B. Kubika 9, Rynek – Ratusz, ul. M. Kutuzowa 14. Obecnie od 2008 roku w budynku I LO na ul. H. i W. Tyrankiewiczów 11, zajmuje parter po byłym Zespole Szkół Medycznych.  65 lat istnienia Biblioteki, to ponad 40 pracowników pedagogicznych z nią związanych, w tym aż 10 pełniących funkcję kierowniczą. To również blisko 57 tysięcy zgromadzonych dokumentów: książek, czasopism, broszur, płyt.
Biblioteka wychodzi naprzeciw potrzebom społeczeństwa. Z placówki zamkniętej, ukierunkowanej jedynie na potrzeby nauczycieli, przeobraża się w nowoczesną, służącą wszystkim chcącym pogłębiać swoją wiedzę. Pomimo tego, iż najliczniej reprezentowane są działy pedagogiczne, psychologiczne i socjologiczne, gromadzi dokumenty z zakresu wielu dziedzin wiedzy, literaturę zarówno naukową jak i popularnonaukową, wiele poradników, coraz obficiej beletrystykę oraz literaturę dziecięcą. Zapewnia dostęp do zbiorów zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych. Włącza się w akcje promujące książki i czytelnictwo. Dysponuje dwiema salami wyposażonymi w 25 komputerów i tablicę interaktywną. Praca w oparciu o program komputerowy Aleph, pozwala na przeglądanie katalogu bibliotecznego każdemu posiadającemu dostęp do Internetu, a użytkownikom Biblioteki dodatkowo na zarządzanie swoimi kontami.  Ciekawostką jest, że Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu jako pierwsza w naszym kraju wdrożyła, dostosowała do polskich realiów Primo – nowoczesny interfejs do wyszukiwania informacji , z którego korzystały wcześniej największe i najnowocześniejsze biblioteki światowe, jak British Library czy biblioteka University of Oxford.

Obecnie Biblioteka oferuje: wsparcie nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych, biblioteczne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, seniorów, lekcje biblioteczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zachęcamy do przeglądania strony internetowej Biblioteki oraz profilu na Facebooku.

Zapraszamy do Biblioteki.

Małgorzata Laskowska

 

Kategorie:
news
http://bibliotekaped.wixsite.com/boleslawiec

Biblioteka Pedagogiczna działa od 1951 roku. Mieści się w budynku I LO przy ul. H. i W Tyrankiewiczów 11 w Bolesławcu. Bogaty i stale aktualizowany księgozbiór dostępny jest dla wszystkich chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish