gru 7, 2016
2902 Wyświetleń
0 0

Romantycznie i świątecznie w Görlitz

Napisany przez

Stare Miasto w Görlitz zmieniło się w świąteczny jarmark z kilkunastoma stoiskami z grzanym winem, prażonymi orzechami, sercami z piernika, wypiekami, grillowaną kiełbaską, zapiekankami i innymi pysznościami. Zapachy rozchodzą się pośród zabytkowych kamieniczek i pięknego ratusza.

Świąteczny jarmark nad Nysą Łużycką jest wart odwiedzenia, choćby przez samo tak urocze położenie. Ale nie tylko. To też, pierwszy jarmark w Niemczech, a konkretnie w Saksonii, która słynie z bożonarodzeniowych jarmarków.

Najlepiej wybrać się do Görlitz z rodziną lub przyjaciółmi, przespacerować po Starym Mieście (Altstadt) z grzanym winem w ręku, spróbować jeszcze ciepłych orzechów albo zjeść rozgrzewającą kartoflaną zupę.

Na Górnym Rynku (Obermarkt) czeka na odwiedzających jarmark dodatkowa atrakcja – lodowisko. Wstęp kosztuje 3,50 euro i jeździmy tak długo, jak chcemy. Natomiast za wypożyczenie łyżew zapłacimy 2,50 euro.

Podczas wizyty na jarmarku możemy zrobić także coś dobrego. Codziennie od godz. 17 na Starym Mieście obok Flüsterbogen (Untermarkt 22, kamienica z łukiem szeptów) wolontariusze przyrządzają przeróżne pyszności i je sprzedają. Dochód każdego dnia przeznaczony zostaje na cele charytatywne.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Görlitz kupimy m.in. ozdoby choinkowe, upominki pod choinkę, wyroby rękodzielnicze, ciepłe czarki i rękawiczki ręcznie robione, lampiony i wiele innych rzeczy. Najbardziej romantycznie jest późnym popołudniem i wieczorem. Oświetlone Görlitz wygląda po prostu cudnie. Tu z pewnością można poczuć świąteczną atmosferę. Jarmark potrwa do 18 grudnia.

Przy okazji warto odwiedzić Dom Bożonarodzeniowy (Weihnachtshaus) na ulicy Fleischerstraße. Dom Bożonarodzeniowy jest oddalony od lodowiska o minutę drogi. Tu kupimy świąteczne dekoracje do całego domu. Wybór jest ogromny.

W tym roku w Görlitz zaplanowano dwie handlowe niedziele 11 i 18 grudnia.

Godziny otwarcia jarmarku:

pon.- czw. godz.14.00 – 20.00

pt. godz.14.00 – 21.00

sob. godz. 11.00 – 21.00

niedz. godz.11.00 – 20.00

http://zycieprzygranicy.blogspot.com

Blog o życiu przy granicy jest zbiorem moich doświadczeń związanych z mieszkaniem na pograniczu - w Zgorzerlitz. Jeśli chcecie wiedzieć jak żyje się w Görlitz, interesują Was kultura, wydarzenia, przepisy prawne, obowiązujące tutaj zwyczaje i nasi sąsiedzi - zaglądajcie tu. A zapewniam, że nie pożałujecie! Zajrzymy do domów, sklepów, restauracji, kawiarni, muzeów i gdzie tylko się da..

Komentarze do Romantycznie i świątecznie w Görlitz

  • Zaintrygowały mnie te „ciepłe czarki”.

    JarekS 08/12/2016 09:26 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish