maj 12, 2017
3270 Wyświetleń
10 18

(Nie)oczekiwana Zamiana Miejsc

Napisany przez

Nowa lokalizacja Szkoły Specjalnej to temat z którym kolejne władze powiatu zmagały się od kilku ostatnich kadencji. Przymiarek przeprowadzki do istniejących budynków oświatowych powiatu było kilka, które kończyły zazwyczaj się mniejszymi lub większymi protestami społecznymi. Jedna z koncepcji zakładała budowę nowej szkoły przy wsparciu środków unijnych. Pamiętam dyskusje z władzami województwa w okresie programowania 2014-2020 dotyczące budowania nowych obiektów oświatowych. Wówczas zakładano, że znajdą się obszary wsparcia na tego typu inwestycje. Stąd, aby się dobrze przygotować do absorpcji środków unijnych, zdecydowano o przygotowaniu dokumentacji projektowej wraz z wizualizacją nowej szkoły specjalnej. Nikt się nie spodziewał, że w nowej perspektywie  RPOWD 2014-2020 ograniczone zostaną inwestycje oświatowe. Jeżeli do tego dołożymy most w Świętoszowie z budową drogi  oraz nowy blok operacyjny, to inwestycja w szkołę specjalną wydawała się 2015 i 2016  roku niemożliwa.

Mówiło się od lat „w mieście” o koncepcji przeniesienie szkoły specjalnej do budynku po starej „piątce” ale nabrzmiały przez wiele lat konflikt między miastem a powiatem nie pozwalał na realizację tego typu przedsięwzięć. Utworzenie nowej koalicji w powiecie i paradoksalnie – wejście reformy oświaty-  otworzyło pozamykane dotychczas drzwi. Budowa nowej szkoły specjalnej z salą gimnastyczną, garażami, boiskami zewnętrznymi i placem zabaw to koszt ponad 10 mln złotych. Przy zakładanym wcześniej 70 – 80 procentowym współfinansowaniu unijnym byłoby to możliwe. Ale bez niego to zadanie przewyższające możliwości jakiegokolwiek samorządu powiatowego. Dlatego proponuję zamknąć jakiekolwiek mrzonki o  podwyższaniu wartości placu na Zwycięstwa poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego bowiem nawet po takim zabiegu nikt nie kupi placu za 8 milionów złotych potrzebnych do wybudowania nowej siedziby szkoły specjalnej. Pozostaje jeszcze mały dylemat w postaci renty planistycznej i odpowiedzialności osobistej Prezydenta i Rady Miasta z intencją celowego podwyższenia wartości działki poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Pełne ręce roboty dla prokuratury. Do tej pory pamiętam – jako były radny – przesłuchania w prokuraturze w Lubaniu za podjęcie decyzji w sprawie placu na Zgorzeleckiej.

Pozostaje zadać pytanie: Czy zamiana działek, która da możliwość powiatowi przeprowadzić gruntowny remont szkoły z uwzględnieniem wszystkich wymagań dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców Szkoły Specjalnej to dobra decyzja, czy zła?

Zastanawiam się po co teraz mieszać w głowach nauczycielom i rodzicom skoro przy porozumieniu Rady Miasta i Rady Powiatu wyremontowana szkoła może być już oddana do użytkowania za rok?
Stara „piątka” ma doskonałą lokalizację z garażem na posesji szkoły i boiskiem zewnętrznym. Pewnie przyda się plac zabaw dla młodszych dzieci. Dlatego uważam, że cała uwaga środowiska powinna skupić się na przygotowywanym projekcje budowlanym, który powinien zadowolić wszystkie strony konfliktu.

Kategorie:
Rudyk
https://www.facebook.com/pages/Cezariusz-Emanuel-Rudyk/611083822317707?fref=ts

Ex Obstawa Prezydenta (stare czasy). Kilka lat dyrektorowania w SP w Ocicach. Od 9 lat dyrektor PCEiKK. Żona, dwie córki i pies.

Komentarze do (Nie)oczekiwana Zamiana Miejsc

 • Rudyk – godny partner Małkowskiego – Wy obaj w łeb się puknijcie!

  romek 13/05/2017 15:26 Odpowiedz
 • A gdzie pan był kiedy zmieniono plan zagospodarowania pod pałacykiem szkoły specjalnej na bardziej atrakcyjny dla potencjalnych kupców?

  ratuszowy 12/05/2017 14:18 Odpowiedz
 • Pisze Pan:
  „Pozostaje jeszcze mały dylemat w postaci renty planistycznej i odpowiedzialności osobistej Prezydenta i Rady Miasta z intencją celowego podwyższenia wartości działki poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Pełne ręce roboty dla prokuratury.”

  Troszkę to brak konsekwencji w świetle powiatowo-miejskiego pomysłu na szkołę specjalną, który Pan chwali. Bo bez zmiany Planu taka transakcja pomiędzy samorządami, wskutek której powstanie nowa siedziba dla SS, nie doszłaby do skutku.

  olo 12/05/2017 14:00 Odpowiedz
 • No toś pan pojechał z tymi 8 mln za Zwycięstwa… Wystarczy uzyskać 3 mln ze sprzedaży i tę kasę dołożyć do „starej piątki”. Taki pomysł jest najlepszy, bo o budowie nowej szkoły nikt już nie mówi, bo pozamiatane.

  Grzesiek 12/05/2017 13:23 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish