lut 21, 2019
1225 Wyświetleń
0 1

Monodram „Kobieta-rakieta”

Napisany przez

Teatr Stary
2 marca 2019
godz. 19.00
wstęp wolny

Starostwo Powiatowe w Bolesławcu zaprasza w ramach cyklu „Powiatowe spotkania z kulturą” na spektakl autorstwa Jagody Siegień przygotowany na podstawie książki „Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej” Aleksandry Drogi. Mało kto wie, że Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska, rozpoznawana głównie jako miłość i druga żona Marszałka Piłsudskiego oraz matka ich córek, była niesamowitą kobietą o ogromnej woli walki – konspiratorką, działaczką społeczną, patriotką oraz jedną z pierwszych polskich feministek. Całe życie walczyła o niepodległość ojczyzny i prawa kobiet gotowa ponosić konsekwencje swoich działań. Ten monodram to kilka opowieści o tym, kim była młoda Aleksandra, niektóre z nich są nad wyraz aktualne. Była to postać wyprzedzająca czasy, w których żyła. Postać na miarę ikony polskich kobiet. W atmosferę minionych lat wprowadzają widza stare technologie wykorzystane w spektaklu; rzutnik slajdów, gramofon i muzyka ze starych płyt winylowych. Użyte formy plastyczne i efekty wizualne przywołują ducha przeszłości. Widz powoli, krok po kroku, jakby otwierał kolejne zakurzone pudła zalegające na babcinym strychu, układa elementy opowieści.  Cały spektakl to odkrywanie wspomnień i nie do końca poznanej historii.

Jagoda Siegień – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Laureatka Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. W latach 2015-2018 współpracowała z Wrocławskim Teatrem Młodych. W 2016 odbyła praktykę z programu Erasmus+ w Teatro de Marionetas do Porto w Portugalii.

Tagi artykułu:
· ·
Kategorie:
kultura
http://www.mdkboleslawiec.pl

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish