mar 13, 2019
3651 Wyświetleń
13 0

„…Chcę coś po sobie zostawić.”

Napisany przez

„Mieszkam tu już kilkadziesiąt lat. To dom rodzinny moich dzieci. Po śmierci męża, mieszkam tu sama i chcę coś zostawić swoim dzieciom i wnukom. Niestety nie stać mojej rodziny  na wykup tego mieszkania od miasta po pełnej cenie, a z ulgi nie mogę już skorzystać… Wcześniej nie było nas nawet stać na wykup mieszkania z ulgą. Kiedy odejdę, to mieszkanie przejmie miasto i je sprzeda, a to przecież nasz dom od lat. Chcę coś po sobie zostawić.” – mówi Pani Irena, która mieszka w Bolesławcu w zasadzie od zakończenia II wojny światowej. Podobnych w sytuacji w naszym mieście jest więcej.

W 2002 roku władze Bolesławca uchwałą Rady Miejskiej wprowadziły 95% bonifikatę od ceny sprzedaży mieszkań komunalnych na rzecz dotychczasowych najemców mieszkań. W kolejnych latach tę bonifikatę zmniejszono do 90%, a obecnie dotyczy już tylko tych najemców, których mieszkania są jednym z dwóch mieszkań komunalnych w danym budynku (wspólnocie mieszkaniowej). Aktualny stan prawny zatem uniemożliwia udzielenie bonifikaty od ceny mieszkań zbywanych na rzecz najemców w budynkach, w których pozostały więcej niż dwa lokale mieszkalne będące własnością Gminy Miejskiej Bolesławiec. W takiej sytuacji znajduje się m.in. rodzina pani Ireny, której nie było przed laty stać na wykup mieszkania nawet z bonifikatą.

Mając na względzie sytuację w jakiej znajdują się najczęściej starsi bolesławianie popieramy postulaty mieszkańców o przywrócenie 90% bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkania bez ograniczeń, co do liczby takich mieszkań w danej wspólnocie, tak, aby prawo i zasady były równe dla wszystkich.
Dlatego w dniu 11 marca br., jako Klub Radnych Impuls Miasta, złożyliśmy stosowny projekt uchwały Rady Miasta Bolesławiec (poniżej), który zgodnie prawem powinien być procedowany na najbliższej sesji Rady. Jest to jeden z postulatów naszego programu wyborczego w kampanii samorządowej 2018. Uchwała ta pozwoli na szerszą prywatyzację komunalnego zasobu mieszkaniowego i wpłynie na zmniejszenie kosztów zarządzania i utrzymania tych nieruchomości.
Wierzymy, że wszyscy radni Rady Miasta Bolesławiec rozumieją sytuację w jakiej znajduje się wielu bolesławian i wesprą ich w możliwości nabycia mieszkań z bonifikatą, które przez lata utrzymywali spędzając w nich większą część swojego życia.

Radni miasta i powiatu:
Iwona Bojko
Dominik Chodyra
Jacek Łuczkowski
Maciej Małkowski
Łukasz Molak


Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS LOKALNY (wcześniej Impuls Miasta). Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulslokalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish