maj 9, 2019
1481 Wyświetleń
2 0

Piknik rycerski w Kliczkowie

Napisany przez

W dniu 01 maja 2019 r mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu promocyjno-kulturalnym tj. „Pikniku rycerskim”, który odbył się na Zamku Kliczków podczas „Majówki Historycznej”.

Piknik rozpoczął się o godzinie 10-tej bezpłatnym poczęstunkiem dla 300 osób (mieszkańców gminy i uczestników projektu). Poczęstunek był serwowany na Folwarku książęcym do godziny 11-tej. O godzinie 12-tej rozpoczęła się część oficjalna imprezy uroczystą paradą rycerską z Folwarku do Zamku Kliczków. Po paradzie zostały przedstawione grupy rycerskie. W ramach „Majówki Historycznej” można było wziąć udział w historycznych grach dla dzieci i dorosłych, warsztatach historycznego rzemiosła dla dzieci i dorosłych, dzieci mogły także pokręcić się na historycznej karuzeli. W imprezie uczestniczyło ponad tysiąc osób.

„Piknik rycerski” był jednym z wydarzeń promocyjno-kulturalnych projektu pn.”Łużyce–Bory, rowerem przez kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo pogranicza” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Partnerem Wiodącym projektu jest Gmina Bolesławiec przy współpracy z Gminą Warta Bolesławiecka, Gminą Osiecznica, Gminą Miejską Bolesławiec oraz partnerem niemieckim – Miastem Bernsdorf.

W ramach projektu zaplanowano budowę dwóch odcinków ścieżek rowerowych na terenie Gminy Bolesławiec (odcinek Kruszyn-Łaziska o długości 3,625 km) i Gminy Warta Bolesławiecka (3,33 km), biegnących po nieczynnym nasypie kolejowym, zagospodarowanie przebiegu szlaku rowerowego w miejsca wypoczynku wyposażone w ławostoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery (na obszarze Gmin Bolesławiec, Warta Bolesławiecka, Osiecznica), montaż dwujęzycznych tablic turystycznych (dodatkowo na terenie Gminy Miejskiej Bolesławiec) oraz wykonanie oznakowania całości przebiegu szlaku(o długości ponad 62 km).

Po stronie niemieckiej zaplanowano modernizację parku miejskiego, który znajduje się na trasie istniejącej „Żabiej ścieżki” i jest zlokalizowany na obszarze ochrony krajobrazu „Bernsdorfer Teichlandschaft”. Zamierzone prace obejmą m.in. stworzenie ścieżki edukacyjnej, wydzielenie miejsc rekreacyjnych (plac do wypoczynku, platforma widokowa) oraz oznakowanie obszaru w tablice informacyjne przedstawiające m.in. opisy długowiecznych drzew zlokalizowanych na terenie parku.

W ramach   popularyzacji wiedzy o dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym obszaru realizacji projektu zostanie utworzona 2-języczna aplikacja mobilna i strony internetowe. Oprócz elementów z zakresu udostępnienia informacji cyfrowej Partnerzy przewidzieli również wykonanie dwujęzycznych papierowych map turystycznych, które będą zawierały opisy szlaków oraz parku w Bernsdorf. Celem projektu jest rozwój infrastruktury na szlakach przyrodniczo-kulturowych obszaru transgranicznego, popularyzacja oraz wykorzystanie ich potencjału do realizacji wspólnych przedsięwzięć i promocji regionu pogranicza polsko-saksońskiego.

W ramach projektu zrealizowano już trzy wspólne wydarzenia promocyjno-kulturalne:
Konferencja inauguracyjna w Gminie Bolesławiec
Wydarzenie inauguracyjne w Mieście Bernsdorf
Piknik rycerski w Gminie Osiecznica
Przed nami kolejne trzy wspólne wydarzenia promocyjno-kulturalne:
Piknik rowerowy w Gminie Bolesławiec
Piknik rodzinny w Gminie Warta Bolesławiecka
Dzień parków i ogrodów w Mieście Bernsdorf

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish