Lis 22, 2019
807 Wyświetleń
0 0

Nowa wspólnota mieszkaniowa w görlitzkim zoo

Napisany przez

Superlatywa w formacie mini: przedstawicielki najmniejszego gatunku małp na świecie wprowadziły się do Naturschutz Tierpark Görlitz Zgorzelec.

Moment  w którym para pigmejek karłowatych „Mocovi” i „Yara” wprowadziła się na wybieg dwóch braci marmozety złotogłowej  „Fuego” i „Simy”był początkiem końca panującego tam dotychczas ładu. I choć dwa gatunki znacznie odbiegają od siebie wyglądem,  goście często nazywają pigmejki potomstwem marmozet.  Pigmejki karłowate to fascynujące zwierzęta, nie tylko ze względu na ich miniaturową budowę ciała o długości do 16 cm wraz z ogonem, i wadze do 140 g, niezwykłe są także ich nawyki żywieniowe oraz  struktury rodzinne. Pochodzące z zachodniej części Ameryki Południowej małpy, należące do rodziny pazurkowcowatych żywią się w większości sokami z drzew. Aby do nich dotrzeć, ich kły i siekacze w dolnej szczęce służą im jako skrobaczki do usuwania kory. Z powstałych na drzewie ran płynie żywica, którą małpy chętnie zlizują.Grupa pigmejek karłowatych składa się z samicy i samca oraz ich potomstwa. Aby uniknąć chowu wsobnego, dominująca para tłumi rozmnażanie innych członków grupy, wydzielając hormony i substancje zapachowe. Opiekę nad młodymi sprawuje ojciec oraz ewentualnie starsze męskie potomstwo, rola matki sprowadza się głównie do karmienia.

Na potomstwo tych miniaturowych małp w goerlitzkim zoo trzeba będzie jeszcze poczekać. Jednak rokowania są dobre,  Yara i Mocovi zdaje się przypadli sobie do gustu. Nie tylko dzielą ze sobą łóżko, obserwowano już nawet pierwsze kopulacje…

Foto: www.zoo-goerlitz.de, C.Hammer

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 

Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spotkanie z podróżnikiem Ryszardem Dzięciołem

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z podróżnikiem Ryszardem Dzięciołem

Zamknij