lip 30, 2020
2182 Wyświetleń
13 0

Honor Miasta

Napisany przez

Refleksja. Wczoraj odbyła się ważna, absolutoryjna sesja Rady Miasta Bolesławiec w trybie zdalnym, która zbiegła się czasowo z ostatnim pożegnaniem b. wicestarosty – radnego – wieloletniego szefa struktur PSL. A mnie przypomniał się tekst, który napisałem przy podobnej okazji ponad 2 lata temu (poniżej). Władze miasta faktycznie muszą mieć jakiś problem z oficjalnym udziałem w pogrzebach. Na nic się zdały przed sesją prośby szefów klubów opozycyjnych (w tym mój , w biurze Rady Miasta i osobiście) do przewodniczącego Rady Miasta, o zmianę godzin obrad, choćby o przerwę, o oficjalnym udziale władz nie wspominając. Panowie Prezydencie Miasta i Przewodniczący Rady Miasta, ktoś kiedyś też stanie nad naszymi grobami, a „honor, to stroma wyspa bez brzegów. Nie można na nią wrócić, gdy ją się opuściło.”

Poniżej tekst z maja 2018

Do napisania tego tekstu i chwili refleksji natchnął mnie udział w ostatnim pożegnaniu byłego Prezydenta Bolesławca. Z rozmysłem nie podaję imienia i nazwiska, bo w tym kontekście mówię o najwyższym urzędzie w Bolesławcu, który pełnił również On. Piszę o randze i szacunku do mieszkańców oraz samego miasta, które przecież „jest wieczne” przy przemijaniu jego kolejnych władz.

Miejski ceremoniał ostatnich pożegnań osób piastujących najważniejsze funkcje w Bolesławcu, honorowych obywateli lub osób zasłużonych nie powinien być kwestią uznaniową; powinien być obowiązkiem każdej władzy – niejako z urzędu, oczywiście w uzgodnieniu z rodziną i wolą zmarłego. Jeśli staje się kwestią uznaniową, to znak, że dana władza traktuje miasto jak swoją własność, a to jedna z oznak jej patologii. Uważam zatem, że bezwzględnie należy opracować i włączyć do Statutu Miasta ceremoniał takich i innych uroczystości, podczas których obecni są przedstawiciele władzy samorządowej z zachowaniem należnej precedencji, eksponowane są insygnia miasta wraz hejnałem (będącym załącznikiem do Statutu), pocztem sztandarowym ze sztandarem miasta, orkiestrą miejska, etc. To elementy, które pokazują nie tylko szacunek do danej osoby, ale także do mieszkańców i samego miasta. Ta symbolika jest bardzo ważna, bo oddaje honor tak naprawdę wszystkim bolesławianom, wzmacnia naszą tożsamość i umacnia poczucie wspólnoty jaką jest nasz Bolesławiec i Polska, bez względu na poglądy. Jest ponad podziałami. Ta symbolika tworzy historię.

Jeden z anonimowych komentatorów portalu bolec.info trafnie podsumowuje: „(…) Nikt z nas nie wyjdzie z tego żywy.” A  „Honor, to stroma wyspa bez brzegów. Nie można na nią wrócić, gdy ją się opuściło.”

(fot. K.Kawa – bobrzanie.pl, XI 2017; 99 rocznica odzyskania niepodległości).

Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS LOKALNY (wcześniej Impuls Miasta). Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulslokalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish