wrz 9, 2022
1340 Wyświetleń
0 0

Nie żyje Danuta Maślicka

Napisany przez

Danuta Maślicka to współtwórczyni bolesławieckiej opozycji w czasach PRLu (swoje wspomnienia z tego czasu opisała w książce „Znikopis”), wieloletnia dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, organizatorka szeregu spotkań z ważnymi Polakami, autorka tomu wierszy „Rozmowy z niebem”.

W latach osiemdziesiątych straciła pracę z powodów politycznych. Była współzałożycielką bolesławieckiej „Solidarności nauczycielskiej” w 1980 roku. Od roku 1989 była radną Rady Miasta. Zakładała bolesławiecką telewizję.

Przez dziesięciolecia była propagatorką kultury. Jako długoletnia dyrektorka Bolesławieckiego Ośrodka Kultury tworzyła i animowała wiele niezwykłych wydarzeń. Była doktorem nauk humanistycznych, a swoją pasję i zamiłowanie do słowa przekazywała także w pracy pedagogicznej. Po przejściu na emeryturę postanowiła realizować swoje pasje, m. in. tworząc wraz z mężem przepiękne parawany, pisząc wiersze a także amatorsko fotografując.

Dzięki niej bolesławianie przez lata mogli poznać wielu znamienitych Polaków i spotkać się w z wielkimi twórcami i autorytetami. Spotkania z nimi organizowała i prowadziła  jako dyrektor BOK, ale także w późniejszych latach. To ona zapraszała do Bolesławca księdza Józefa Tischnera, Ryszarda Kapuścińskiego, Krzysztofa Zanussiego, Mariusza Szczygła czy Olgę Tokarczuk.

W 2015 roku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy samorządowej i działalności na rzecz środowisk lokalnych.” Odznaczenie wręczył jej prezydent Bronisław Komorowski.

W ostatnich latach była uczestniczką bolesławieckich protestów obronie wolnych sądów i praw kobiet.

Danuta Maślicka sporadycznie publikowała również swoje teksty na portalu Bobrzanie.pl. Możecie znaleźć je TUTAJ.

Datę i miejsce pogrzebu podamy wkrótce.

Tagi artykułu:
Kategorie:
odeszli
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish