paź 6, 2022
421 Wyświetleń
0 0

Histerektomia – kiedy wykonać zabieg?

Napisany przez
Nie o dziś wiadomo, że kobieta powinna badać się regularnie, ponieważ jest dość mocno narażona na różnego rodzaju choroby macicy. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed nimi. Po rozpoznaniu choroby czasami bywa za późno na jej wyleczenie i wtedy trzeba poddać się Histerektomii, czyli zabiegowi chirurgicznego usunięcia macicy. Według statystyk histerektomia jest drugą zaraz po cięciu cesarskim najczęściej wykonywaną ginekologiczną operacją. Co roku w Polsce wykonywanych jest ok. 60 tys. takich zabiegów. O rodzajach histerektomii i kiedy będzie trzeba wykonać taką operację oraz o konsekwencjach takiego zabiegu dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Jakie wyróżniamy rodzaje Histerektomii?

Zabieg operacyjnego usunięcia macicy zazwyczaj dotyczy części lub całego usunięcia macicy. W zależności od osobistej analizy choroby pacjentki lekarz ginekolog podejmuje decyzję, który rodzaj zabiegu będzie dla niej odpowiedni. Rozróżniamy cztery rodzaje histerektomii:

 1. Histerektomia radykalna — polega ona, na usuwaniu macicy, szyjki macicy, trzonu macicy oraz górnej części pochwy, jak i okolicznych węzłów chłonnych.
 2. Histerektomia całkowita z przydatkami — w tym zabiegu usuwana jest macica, szyjka macicy, trzon macicy oraz przydatki takie jak jajowody i jajniki.
 3. Histerektomia całkowita — podczas tego zabiegu usuwana zostaje macica, szyjka macicy, jej trzon.
 4. Histerektomia częściowa — natomiast w tej operacji usuwany zostaje tylko i wyłącznie trzon macicy.

Kiedy histerektomia jest konieczna?

Histerektomia jest zabiegiem ostatecznym i nieodwracalnym. Do przeprowadzenia tak poważnego zabiegu muszą zostać spełnione konkretne warunki. Histerektomia jest nieunikniona w przypadku gdy:

 • Kobieta choruje na nowotwór jajnika, trzonu macicy lub szyjki macicy. W takim przypadku rodzaj wykonanego zabieg uzależniony jest od stanu zdrowia pacjentki oraz od tego, w jakim stopniu choroba jest zaawansowana.
 • U pacjentki wykryto zaburzenia statyki narządu rodnego, jest to zazwyczaj spowodowane osłabieniem mięśni dna macicy. Takie osłabienie mięśni powoduje jej obniżania lub wypadanie. Obniża to zdecydowanie jakość życia kobiet. Nie ma też innego sposoby na pozbycie się tego problemu.
 • Pacjentka zmaga się z endometriozą. Powoduje ona przewlekłe bóle podbrzusza, które występują po nieskutecznym leczeniu zachowawczym.
 • Gdy u kobiety pojawią się mięśniaki macicy. Jeśli powodują mocne krwawienia, a których z uwagi na ich duże rozmiary lub wielokrotność występowania nie można pozbyć się innymi metodami, wtedy należy poddać się zabiegowi histerektomii.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg histerektomii?

Zabieg ten jest zabiegiem bardzo poważnym i nieodwracalnym, dlatego ważne jest, gdzie go zrobimy i kto będzie go wykonywał. Jest bardzo dużo specjalistów w całej Polsce wykonujących takie zabiegi, jednakże trzeba pamiętać przy wyborze specjalisty ginekologa, aby była to osoba godna zaufania i ciesząca się renomą wśród pacjentek, które już wykonały taki zabieg.

Histerektomia Wrocław — czy warto?

Histerektomia Wrocław jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam, aby operacja została wykonana należycie i profesjonalnie oraz gdy chcemy czuć się bezpiecznie na każdym etapie zabiegu, jak i przed nim. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest ginekolog Wrocław prywatnie, ponieważ nasze życie i zdrowie jest najważniejszą wartością.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish