mar 16, 2023
558 Wyświetleń
2 0

Zima w Górach Sokolich

Napisany przez
Zima w górach to wyzwanie. Wymaga od turystów odpowiedniego przygotowania i zaplanowania wycieczki. Co daje w zamian?

W niedzielę 12 marca br. spotkaliśmy się na na Przełęczy Karpnickiej oddzielającej Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie.
Po wędrówce wokół dwóch charakterystycznych szczytów Gór Sokolich, urozmaiconej widokami i opowieściami o rudziku – ptaku znajdującym się w logo Rudawskiego Parku Krajobrazowego – weszliśmy na Sokolik Duży.

Następnie zdobyliśmy najwyższy szczyt Kotliny Jeleniogórskiej – Krzyżną Górę o wysokości 654 m n.p.m. Pogoda pozwoliła nasycić zmysły widokami z obu wierzchołków. Na tle zimowego nieba bardzo wyraźnie odcinały się poszczególne pasma okalające Kotlinę Jeleniogórską, a nawet fragment Masywu Ślęży, gdzie byliśmy na poprzedniej wycieczce.

Po zejściu z Krzyżnej Góry weszliśmy na punkt widokowy na Husyckich Skałach. Z tego miejsca mogliśmy obejrzeć oba zdobyte tego dnia szczyty. Więcej zdjęć TUTAJ.

Z Husyckich Skał przeszliśmy do Schroniska PTTK „Szwajcarka”. Drewniany budynek w stylu tyrolskim z 1823 roku, będący pierwotnie domkiem myśliwskim, związany jest m.in. z postacią Tadeusza Stecia, „przewodnika przewodników”, który w latach 50. XX wieku był tutaj kierownikiem, oraz z Wandą Rutkiewicz, światowej sławy himalaistką, która w Górach Sokolich zaczynała swą wspinaczkową przygodę.
Uczestnicy pracowni turystycznej jak zwykle doskonale przygotowali się do wycieczki. Udało się przejść całą wyznaczoną trasę. Nagrodą była niewielka ilość ludzi spotkanych na szlaku i w schronisku, które w sezonie jest mocno oblegane.

Tekst: Marcin Sarkowicz
Zdjęcia: Marcin Sarkowicz, Monika Wylężek, Paweł Czerwiński.
Kategorie:
news · sport
http://www.mdkboleslawiec.pl

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish