maj 16, 2023
1012 Wyświetleń
6 0

15. Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I. Schnabla- Program

Napisany przez

Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J.I. Schnabla: wizytówka kulturalna Nowogrodźca na Dolnym Śląsku, to prawdziwa uczta dla wszystkich spragnionych muzyki na żywo. 26 maja rozpoczyna się 15. edycja Nowogrodzieckiego Festiwalu. Podczas tegorocznych koncertów nie zabraknie muzycznych zaskoczeń, wyjątkowych odkryć i wielu wzruszeń w mistrzowskich wykonaniach.
Cykl koncertów rozpocznie opera dla najmłodszych w wykonaniu niezależnego zespołu muzyki klasycznej Les Femmes, dnia 26 maja 2023 r. w Centrum Kultury i Sztuki Muza. W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 300 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII w. Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno – muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.
Koncert wieczorny w Centrum Kultury i Sztuki Muza rozpocznie Álvaro Baltanás Meliveo, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów w Hiszpanii, Niemczech i Austrii. Brał on udział w wyjątkowych festiwalach, takich jak „Emil Gilels” Festival (Fryburg), Sermoneta Music Festival (Rzym) i Festival de Jovens Pianistes (Porto). W kwietniu 2022 roku Álvaro wykonał II koncert fortepianowy Rachmaninowa z orchestrą Hamburger Symphoniker.
W sobotni wieczór w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła zaprezentuje się polska organistka koncertująca, absolwentka „Staatliche Musikhochschule” w Stuttgarcie w klasie organów prof.Bernharda Haasa- Zuzanna Bator. Prócz działalności koncertowej jest ona Prezesem Fundacji Dobrej Muzyki oraz dyrektorem artystycznym „Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. „Christiana Schlaga”, który odbywa się w słynnym Kościele Pokoju w Świdnicy.
Koncert finałowy odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki Muza, podczas którego zaprezentuje się zespół barokowy Das Lausitzer Barockensemble, w którym grają soliści z Polski i Niemiec, absolwenci fakultetów wykonawstwa historycznego muzyki dawnej z Akademii Muzycznych z Wrocławiu, Poznania, Drezna i Lipska. Stałą solistką zespołu jest flecistka Susan Joseph z Lipska, a koncertmistrzem wiolonczelista barokowy Szczepan Dembiński. Do dziś zespół koncertuje w wyjątkowo pięknych miejscach w całym regionie, przyczyniając się w ten sposób do promocji wspaniałych zabytków architektonicznych. Są to np. : Kościół Ewangelicki w Ruszowie, Zamek Barokowy w Hubertusburgu, Perła Żeliszowa, Palais im Großer Garten oraz Zwinger w Dreźnie, Teatr Gerharta Hauptmanna w Görlitz, Hoffnungskirche i Barockschloss Königshain. Zespół występuje często również na festiwalach takich jak Śląski Festiwal Muzyczny. Zespół dokonał prawykonania oper z dziedzictwa kulturowego regionu, połączonych z odkryciami stowarzyszenia Ars Augusta w królewskiej kolekcji muzycznej króla saskiego Augusta III w Dreźnie oraz z archiwum Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Wiedniu. W 2019 roku wykonali operę Antoniego Lotti „Giove in Argo” w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a w 2021 operę „Issipile” Antonio Bioniego, kompozytora Opery Wrocławskiej, we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie.

Szczegóły na www.festiwalnowogrodziec.pl

Wstęp bezpłatny!

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Kategorie:
kultura · news · polecamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish