mar 28, 2024
541 Wyświetleń
0 0

Jak wybrać instalatora pompy ciepła?

Napisany przez
Pompa ciepła to niezwykle wydajne, odnawialne źródło energii, które pozwala w skuteczny sposób ogrzać dom o nawet bardzo dużej powierzchni. Działanie pompy i jej podłączenie jest jednak dość skomplikowane i wymaga podjęcia wieloetapowej, zaawansowanej pracy. W jaki sposób wybrać instalatora pompy ciepła, aby ten przeprowadził nas przez pełen proces montażu i jej uruchomienia? Podpowiadamy!

Jak działa pompa ciepła? To urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia i przetwarza je, tłocząc następnie w skroplonej formie do centralnego ogrzewania w budynku. Pompa może też chłodzić pomieszczenie albo wspomagać ogrzewanie wody użytkowej.

Pompa ciepła – korzyści z użytkowania

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła? Wśród zalet tego typu urządzenia na pewno na pierwszym miejscu warto wymienić korzyści finansowe. Urządzenie zwraca się po 10 latach i zapewnia bezkosztowe ogrzewanie domu. Nie ma konieczności zakupu paliw stałych czy ciekłych.

Poza tym pompa ciepła nie generuje śladu węglowego i nie truje środowiska. To jeden z najważniejszych elementów OZE, umożliwiający skuteczne ocieplenie domu bez spalania węgla, ekogroszku czy innych energetycznych surowców.

Dodatkowo pompa ciepła zapewnia oszczędność czasu. Jest to bezobsługowe urządzenie. Nie musisz „dokładać do pieca”, włączać systemu i go wyłączać czy obsługiwać w jakikolwiek inny sposób. Warunkiem jest jednak prawidłowe podłączenie. Jak wybrać instalatora pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę, szukając firmy do instalacji pompy ciepła?

Dlaczego należy dobrze wybrać instalatora pompy ciepła? Wyłącznie skuteczny montaż zapewnia efektywność cieplną, pozwala na stuprocentowe wykorzystanie możliwości urządzenia, a także zapewnia bezpieczeństwo instalacji. Co więcej, tylko dzięki prawidłowej instalacji, zgodnej z normami możesz liczyć na uzyskanie dofinansowania na OZE.

Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego instalatora pompy ciepła? Pamiętaj o zakresie kompetencji przedsiębiorstwa, które ma dokonać montażu oraz pracach, które dotychczas wykonywał monter.

  • Uprawnienia do przygotowania projektu instalacji – warto wybrać przedsiębiorstwo, które przeprowadzi montaż od początku do końca. W zakresie wykonywanych działań powinien być m.in. projekt instalacji, wybór odpowiedniego rodzaju pompy, przygotowanie miejsca pod montaż, instalacja właściwa, a także podłączenie pompy do centralnego ogrzewania w domu.
  • Doświadczenie w montażu – poszukaj firmy, która jest w stanie przeprowadzić montaż różnego rodzaju pomp (powietrznych, gruntowych, wodno-powietrznych) i wykonała różne instalacje w ostatnim czasie. Poproś o dokumenty świadczące o doświadczeniu.
  • Uprawnienia elektryczne SEP – to uprawnienia pozwalające na podłączenie zasilania pompy, aby ta funkcjonowała w efektywny i bezpieczny sposób.

Szukając instalatora pompy ciepła warto zwrócić uwagę na ewentualną autoryzację producenta konkretnej pompy. To dokument, który potwierdza, że instalator ma uprawniania do montażu urządzenia danej firmy. Taki certyfikat jest wydawany po szkoleniu odbytym pod okiem wykwalifikowanych przedstawicieli producenta.

Poznaj pełną ofertę Kliwent – klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish