maj 18, 2024
361 Wyświetleń
3 0

Romantycznie i patetycznie w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnabla” w Nowogrodźcu

Napisany przez

Romantycznie i patetycznie w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnabla” za nami.
Kate Liu wystąpiła wczoraj w Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu, w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Muzyka u J. I. Schnabla”.

Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, gdzie Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu – Agata Kleszczyńska, w towarzystwie Prowadzącego tegoroczny festiwal – dr hab. Piotra Rojka, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, podziękowali wszystkim za przybycie oraz opowiedzieli widzom o Festiwalu i nadchodzących koncertach.

Po tym akcencie, Burmistrz Nowogrodźca – Joanna Świder, powitała gości i wygłosiła okolicznościową mowę, w której m.in. podkreśliła wybitność artystki.

Kate Liu ma w Polsce szerokie grono wielbicieli, sala – jak zwykle na jej występach – była wypełniona. Poza Chopinem, artystka wykonała sonatę nr 8 c-moll op. 13 ,,Patetyczna”, w której aż kłębi się od emocji. A w finale wybrzmiały wspaniałe, roztańczone Etiudy symfoniczne.

Kate Liu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest uwielbiana przez polską publiczność. To laureatka trzeciego miejsca w Konkursie Chopinowskim z 2015 r. Pochodzi z Singapuru, ale w wieku ośmiu lat wyjechała z rodziną do Stanów Zjednoczonych. W wieku 14 lat wygrała konkurs, który umożliwił jej występ z cenionym pianistą, Lang Langiem – w Chicago Symphony Center zagrali razem Fantazję f-moll Franza Schuberta na cztery ręce. Pobierała u niego też lekcje. Uczyła się także m.in. u Đặng Thái Sơna, zwycięzcy dziesiątej edycji Konkursu Chopinowskiego oraz u Vladimira Feltsmana.

Liu jest wyjątkową artystką, niezwykle wrażliwą i subtelną. Silnie oddziałuje na słuchaczy, hipnotyzuje ich wręcz swoją muzyką. Jednym dźwiękiem potrafi wywołać niezwykłe napięcie, podkreślić nastrój oczekiwania i tajemnicy.
Już dziś zapraszamy Państwa na kolejny występ, który odbędzie się w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, o godzinie 19:30. Wystąpi wyjątkowy duet: Marek Toporowski (organy) & Łukasz Długosz (flet). Spotkajmy się.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Fot. Jan Ratajski
Własność Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

Galeria zdjęć: https://gckisnowogrodziec.pl/romantycznie-i-patetycznie…/

Strona festiwalu: https://festiwalnowogrodziec.pl/

Kategorie:
kultura · news · polecamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish