Maj 29, 2015
2560 Wyświetleń
0 0

Modna elewacja Twojego domu

Napisany przez

Zewnętrzne wykończenie domu jest tym, czemu poświęcamy szczególną uwagę. Trudno się dziwić – nawet najlepiej urządzone cztery kąty nie będą dopełnione bez udanej elewacji. Choć na dobry projekt mieszkania, gwarantujący wysoki komfort użytkowania składa się wiele elementów, elewacja jest swoistą wisienką na torcie, gdyż to zewnętrzny wygląd domu przykuwa nasze spojrzenia. Prócz ładnego wykończenia warto również dobrać takie materiały, które będą współgrały ze sobą i otoczeniem i do tego wszystkiego będą również trwałe i solidne. Choć wydawać by się mogło, że jest bardzo dużo kryteriów do spełnienia, producenci materiałów budowlanych oraz architekci oferują teraz takie rozwiązania, które nie tylko będą cieszyć nas swoją trwałością i estetyką, ale także trafią w nasze indywidualne upodobania.

Spośród jakich materiałów możesz wybierać?

Materiały wykończeniowe niezbędne do stworzenia trwałej elewacji mogą czerpać zarówno z tradycyjnych i sprawdzonych metod, jak i tych, które przypadną do gustu osobom odważnym i preferującym niebanalne rozwiązania. Tym samym możemy stworzyć elewację nie tylko z najczęściej wybieranego tynku cienkowarstwowego, nakładanego na wełną mineralną czy styropian czy tynku cementowo-wapiennego, który będzie mniej odporny na warunki atmosferyczne, lecz nie ulegnie zniszczeniom mechanicznym. Inne chętnie wykorzystywane materiały to drewno czy pasujące do realizacji nowatorskich koncepcji szkło, aluminium lub cynk. Niezależnie od tego, co wybierzemy, ważne jest uwzględnienie pozostałych elementów architektonicznych, które będą miały za zadanie stworzyć razem spójną elewację.

Drewno czy imitacja?

Wybór drewna jako budulca naszej fasady jest trendem architektonicznym, który zdecydowanie wraca do łask. Nic dziwnego – drewniane elewacje wyglądają niezwykle efektownie i przytulnie, co doskonale obrazuje ideę ciepłego ogniska domowego. Niestety, drewno na elewację musi spełniać szereg wymogów, aby nie tylko dobrze się prezentowało, ale również pozwoliło na stworzenie trwałego i solidnego wykończenia. Tym samym jeśli wybierzemy naturalne drewno, musi być ono zaimpregnowane i mocno zamontowane (za pomocą gwoździ lub wkrętów). Konieczne będzie również zadbanie o dobrą wentylację – inaczej deski narażone będą na wilgoć i pleśń. Jeśli chcemy długo cieszyć się żywotnością drewna, musimy zadbać o jego konserwację. Ta jednak może wydać się niektórym zbyt wymagająca, jednak producenci surowców śpieszą z gotowym rozwiązaniem, jakim będzie imitacja drewna.

Jeśli zależy nam na wyglądzie elewacji nawiązującym do drewna, będzie to świetny pomysł, dzięki któremu unikniemy wszystkich niedogodności związanych z wykorzystaniem naturalnych desek. Będą to chociażby wspomniane już wilgoć i pleśń, ale także uszkodzenia zewnętrzne powstałe na skutek nie zawsze sprzyjających warunków atmosferycznych. Na korzyść imitacji przemawia również prostota instalacji i odporność na szkodniki. Oczywiście jeśli zależy nam na szlachetnym budulcu, jakim jest drewno, imitacja może okazać się nietrafiona, jednak dokładna analiza za i przeciw pozwoli nam podjąć ostateczną decyzję, w wyniku której wybierzemy najlepszy materiał.

 

Kategorie:
dom i ogród
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Teatr dzieciom

31 maja w Teatrze Starym mamy dla dzieci kilka naprawdę ciekawych propozycji. To magiczne popołudnie […]

Zamknij