Lis 9, 2015
1685 Wyświetleń
0 0

Zmarł Mieczysław Kozłowski

Napisany przez

W dniu 4 listopada 2015 r. zmarł Mieczysław Kozłowski, znany i ceniony bolesławiecki artysta. Zajmował się malarstwem, projektowaniem ceramiki, fotografią, tworzeniem murali – malowideł architektonicznych, projektowaniem graficznym i grafiką komputerową. W otaczającym Go świecie dostrzegał przede wszystkim piękno, o którym mówił: „Jest czymś niejednoznacznym, wymykającym się definicjom. Jest zmienne i zależne od mody i nastroju. Ale dla mnie piękno jest ponadczasowe i podświadome”. Mieczysław Kozłowski był nie tylko wszechstronnie utalentowany twórcą, ale też człowiekiem pogodnym i wrażliwym, skromnym, pełnym empatii i niezwykłego poczucia humoru. Śmierć Mieczysława Kozłowskiego to ogromna strata dla bolesławieckiej kultury. Miał 65 lat.

Mieczysław Kozłowski urodził się w 1949 r. w Poznaniu. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1968 – 1973 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskał w pracowni doc. Alfonsa Mazurkiewicza, z malarstwa architektonicznego w pracowni prof. Mieczysława Zdanowicza. W Bolesławcu mieszkał od 1974 r. Początkowo był związany z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury, gdzie pracował jako instruktor. Od 1981 roku do 1989 był projektantem w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”. W latach 1979- 1980 zrealizował sześć malowideł architektonicznych w centrum Bolesławca. W 1989 roku w dwusetną rocznicę zburzenia Bastylii wykonał dla Ambasadora Francji w Warszawie kompozycję figuralną, przestawiającą to historyczne wydarzenie. Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną i użytkową, zajmował się również tworzeniem i projektowaniem wyrobów ceramicznych. Był autorem projektu logo Ceramiki Artystycznej „Wiza”, znaku towarowego dekoracji artystycznych dla Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, logo Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych, medalu „Primus Inter Pares” dla ówczesnej Szkoły Podstawowej Nr 8 oraz medalu „Zasłużony dla Ziemi  Bolesławieckiej”. Wykonał wizerunki godła państwowego i herbu miasta, które znajdują się w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych prezentowanych w muzeach oraz galeriach prywatnych w kraju i za granicą:

Wystawy indywidualne:

– 1977, „Wewnętrzne światy”, wystawa malarstwa i rysunku, Bolesławiecki Ośrodek Kultury

– 1979, wystawa malarstwa, Bolesławiecki Ośrodek Kultury

– 1979, wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

– 1994, wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

– 1995, wystawa malarstwa, Galeria „Format” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu

– 1996, wystawa malarstwa i ceramiki, Galeria „Promocje” ODK w Jeleniej Górze

– 1999, wystawa malarstwa, Galeria „ Promocje” ODK w Jeleniej Górze

– 2004, „Spacery”, wystawa malarstwa, Galeria „Format” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu

– 2011, wystawa malarstwa, Galeria „Promocje” ODK w Jeleniej Górze

– 2011, „Pasja tworzenia”, wystawa malarstwa, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Udział w wystawach zbiorowych:

– 1971, wystawa z okazji 25-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

– 1973, Plener- Sympozjum Środowisk Twórczych w Augustowie

– 1975, ”Prezentacje Twórcze” Muzeum Architektury we Wrocławiu

– 1977, 1993, udział w „Prezentacjach Jeleniogórskich”, BWA Jelenia Góra

– 1978, Wystawa jeleniogórskiej grupy „Młodych”, BWA Jelenia Góra

– 1982 „Ceramika Zakładów Ceramicznych ‘Bolesławiec’ ” – II wystawa z cyklu „Jeleniogórskie Wzornictwo Przemysłowe”, BWA Jelenia Góra

– 1983-1988 „Polskie Wzornictwo Przemysłowe”, Ośrodek Informacji i Kultury Polskiej w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie, Berlinie

– 1985, „40-lecie Wrocławia”, Muzeum Architektury we Wrocławiu

– 1987, „Wzornictwo Wyrobów Swarzędzkich Fabryk Mebli” – wystawa połączona z prezentacją wyrobów Zakładów Ceramicznych „ Bolesławiec”, IWP Warszawa

– 1993, „Ceramicy bolesławieccy”, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

– 1995, Ogólnopolski Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski oraz wystawa poplenerowa, Bolesławiec, Jelenia Góra

Prace malarskie i graficzne Mieczysława Kozłowskiego znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce, RFN, Austrii, Belgii, USA.

Pogrzeb artysty odbędzie się 10 listopada o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

Kategorie:
odeszli
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Interesujące zajęcia z rzeźby studyjnej w MDK

  Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu zaprasza na zajęcia z rzeźby studyjnej. Jeśli […]

  Zamknij