wrz 22, 2016
2863 Wyświetleń
1 0

O wzornictwie i technologii ceramiki bolesławieckiej na konferencji w Krakowie

Napisany przez

„Polska Ceramika 2016” – IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo Techniczna – odbyła się w Krakowie w dniach 11 – 14 września 2016 r.  Organizowana jest co dwa lata przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica i jest jednym z najważniejszych forum spotkań przedstawicieli branży ceramicznej z całej Polski i zagranicy. W tym roku AGH gościło przeszło stu naukowców i przedstawicieli przemysłu m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, USA, Kanady i Chin.

O wzornictwie i technologii ceramiki bolesławieckiej na konferencji opowiedziała Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Obok historii naszej kamionki, część wystąpienia poświęcona została dwojgu artystom: Bronisławowi Wolaninowi (główny projektant „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w latach 1964-1980 i 1980-2012) i Janinie Bany-Kozłowskiej (główny projektant Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” od 1987 r.) oraz aktualnemu stanowi rozwoju firm ceramicznych w regionie bolesławieckim.

Ważnym elementem referatu była też historia współpracy Bolesławca z krakowską AGH. W latach 2003-2011 funkcjonował w naszym mieście Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny AGH. Począwszy od lat 90. XX w. w Bolesławcu, Nowogrodźcu i na zamku Czocha organizowano  też wiele konferencji dla przemysłu ceramicznego. Uczestniczyli w niej również wykładowcy krakowskiej AGH m.in.: prof. Jerzy Lis, prof. Piotr Izak, prof. Mirosław Bućko, prof. Piotr Wyszomirski, dr Janusz Partyka, dr Marcin Gajek. W ostatnim czasie bardzo ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumień o wzajemnej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie przez dwa bolesławieckie zakłady: Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” (sierpień 2015 r.) oraz Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” (październik 2015 r.). Zawarcie kolejnego porozumienia planowane jest też przez Fabrykę Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”. Wymienione zakłady wspierały też i nadal wspierają organizację krakowskich konferencji – m. in. podczas tegorocznej edycji 12 zaproszonych prelegentów otrzymało pamiątkowe talerze ufundowane przez Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”.  W przyszłości wykładowcy AGH są zainteresowani zacieśnieniem  współpracy nie tylko z bolesławieckimi zakładami, ale też i ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach krajowych i międzynarodowych projektów.

Kategorie:
ceramika
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish