maj 22, 2018
2317 Wyświetleń
15 3

Honor Miasta

Napisany przez

Do napisania tego tekstu i chwili refleksji natchnął mnie udział w ostatnim pożegnaniu byłego Prezydenta Bolesławca. Z rozmysłem nie podaję imienia i nazwiska, bo w tym kontekście mówię o najwyższym urzędzie w Bolesławcu, który pełnił również On. Piszę o randze i szacunku do mieszkańców oraz samego miasta, które przecież „jest wieczne” przy przemijaniu jego kolejnych władz.

Miejski ceremoniał ostatnich pożegnań osób piastujących najważniejsze funkcje w Bolesławcu, honorowych obywateli lub osób zasłużonych nie powinien być kwestią uznaniową; powinien być obowiązkiem każdej władzy – niejako z urzędu, oczywiście w uzgodnieniu z rodziną i wolą zmarłego. Jeśli staje się kwestią uznaniową, to znak, że dana władza traktuje miasto jak swoją własność, a to jedna z oznak jej patologii. Uważam zatem, że bezwzględnie należy opracować i włączyć do Statutu Miasta ceremoniał takich i innych uroczystości, podczas których obecni są przedstawiciele władzy samorządowej z zachowaniem należnej precedencji, eksponowane są insygnia miasta wraz hejnałem (będącym załącznikiem do Statutu), pocztem sztandarowym ze sztandarem miasta, orkiestrą miejska, etc. To elementy, które pokazują nie tylko szacunek do danej osoby, ale także do mieszkańców i samego miasta. Ta symbolika jest bardzo ważna, bo oddaje honor tak naprawdę wszystkim bolesławianom, wzmacnia naszą tożsamość i umacnia poczucie wspólnoty jaką jest nasz Bolesławiec i Polska, bez względu na poglądy. Jest ponad podziałami. Ta symbolika tworzy historię.

Jeden z anonimowych komentatorów portalu bolec.info trafnie podsumowuje: „(…) Nikt z nas nie wyjdzie z tego żywy.” A  „Honor, to stroma wyspa bez brzegów. Nie można na nią wrócić, gdy ją się opuściło.”

(fot. K.Kawa – bobrzanie.pl, XI 2017; 99 rocznica odzyskania niepodległości).

Kategorie:
Małkowski · news
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS MIASTA. Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulsmiasta.pl

Komentarze do Honor Miasta

 • wiadomo nikt nie jest aniołem. Małostkowe zachowanie władz poparte brakiem obecności nadwornej tv na pogrzebie i chociaż krótkiej relacji tak jak to zrobiły inne media. Przypatrzcie się sobie jacy wy jesteście w tym ratuszu.

  w.L.k 23/05/2018 09:26 Odpowiedz
 • Moim zdaniem Urząd Miasta w porozumieniu z rodziną powinien uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej byłych prezydentów miast, np. orkiestra miejska, poczet sztandarowy i przemówienie okolicznościowe.

  Moim zdaniem należy także rozważyć czy pogrzeb zmarłego byłego prezydenta nie powinien odbywać się na koszt Urzędu Miasta!

  Kazimierz Marczewski 23/05/2018 08:17 Odpowiedz
  • Nie było polecenia obecnie rządzących co do kontaktu i uzgodnienia oprawy z rodziną. Pracownicy UM bardzo chcieli.

   z UM 23/05/2018 08:41 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish