mar 15, 2020
4532 Wyświetleń
7 8

Kwarantanna konsumpcji

Napisany przez

– Epidemia koronawirusa doprowadzi do globalnej recesji na niespotykaną wcześniej skalę, ale ostatecznie pozwoli to ludzkości zresetować swoje wartości – mówi Li Edelkoort w wywiadzie udzielonym magazynowi „Dezeen” o którym wspominają Wysokie Obcasy. – Wygląda na to, że masowo wkraczamy w kwarantannę konsumpcji, nauczymy się znowu, jak być szczęśliwym, posiadając jedną sukienkę, czytając zapomnianą książkę.

Problem w tym, że ta jedna sukienka może, wskutek kryzysu, nie być naszym wyborem w imię ekologii, rozsądku i powstrzymania własnej konsumpcji. Może być po prostu jedynym, na co będzie nas stać.

Koronawirus lepiej niż cokolwiek innego wywołuje zbawienne dla środowiska i wyniszczające dla biznesu nagłe pytania zakupowe: Czy mi to potrzebne? Czy muszę to kupić? Czy na pewno mnie stać? Obecnie także pytanie: Czy warto ryzykować wejście do sklepu po coś tak zbędnego do przetrwania?

Nagle okazuje się, że potrzebujemy mniej i zadowala nas mniej a hierarchia potrzeb wraca do jakiegoś logicznego porządku. A kto z nas nie myślał o tym co będzie jutro, ma przerąbane już dzisiaj.

Z drugiej strony od środy mnóstwo ludzi zajmujących się zaspokajaniem cudzych potrzeb mało podstawowych może zastanawiać się tylko nad tym, czy wytrzyma kwarantannę i jak długo będzie lizać rany. Bo można mieć nadzieję, że po pandemii nie powrócimy do konsumpcyjnego szału.

Nagle okazuje się, że praca dla rządu czy samorządu może mieć więcej sensu i dawać więcej stabilności niż własny biznes, zwłaszcza w sferze usług zaspokajających potrzeby wyższego rzędu. Pracuję trochę w branży ślubnej, która już drży w posadach. Dla wielu ludzi ich fotograficzne, florystyczne czy eventowe rzemiosło to jedyne źródło dochodu. Właśnie wyschło. I nie wiadomo na jak długo.

Nagle okazuje się, że bezpieczniej mieć warzywniak, niż kwiaciarnię, lepiej być kierowcą ciężarówki, niż fotografem a nawet pizzeria z rozbujanym dowozem to lepszy biznes na przetrwanie od najlepiej prosperującej sali weselnej.

Nie wątpię, że już powstają teorie mówiące, iż pandemia jest formą samooczyszczenia się Ziemi z ludzi, zatrucia środowiska i atakiem natury na naszą głupotę. Znikoma emisja szkodliwych syfów nad Chinami podczas epidemii tylko może to potwierdzać, a nawet w Bolesławcu chyba już jest czym oddychać. Li Edelkoort nazwała pandemię „niesamowita łaską dla planety”. I ma rację.

Jednym z ciekawych skutków może być też to, że nagle mnóstwo ludzi przymusowo znajduje czas na to, żeby pooddychać bliskimi, daj Boże literaturą czy innymi dziedzinami sztuki. Może przypomnimy sobie o tym, co jest naprawdę ważne? Może jakoś zmądrzejemy? Może przy okazji zrewidujemy swoje opinie o tym, kto jest dla nas naprawdę ważny? Mnie osobiście głupota wykazywana przez niektórych ludzi wobec obecnego zagrożenia pięknie okraja grono osób istotnych.

Ale nie tylko o tych ludzi wokół chodzi. Generalnie ważne staje się nieważne: Pajacujący turysta Adrian robiący sobie koronakampanię, tekturowe państwo które, choć miało czas, nie przygotowało się na nieuniknione, czy też „odpowiedzialność” kościoła… Do niedawna mogły to być tematy emocjonujące i istotne.

Brodski zawsze jest mądry:

Ludzie giną, gdy do urny
wrzucasz głos na nowych durni
z ich nie nową już doktryną:
„Nie tu giną”.

Puenta tego powyższego myślowego bałaganu?

14 marca Onet podaje: „Przebywający od końca stycznia na zgrupowaniu w Andaluzji piłkarze z miasta Wuhan, epicentrum pandemii koronawirusa, przyspieszyli swój powrót do Chin ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Hiszpanii.”

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Kwarantanna konsumpcji

 • …koronakampania… ładnie… skojarzyło mnie się z kolonoskopia… skojarzenie skojarzeniem, ale w sumie na jedno wychodzi!

  cemoi07 16/03/2020 01:35 Odpowiedz
 • Dużo lepszym kandydatem na prezydenta jest ulubieniec lewicy, który niedawno chciał lecieć do Chin ze swoim chłopakiem bo tanio. Mąż stanu, odważny człowiek, kwintesencja stanu umysłu neomarksistowskiego.

  joeblack 15/03/2020 15:51 Odpowiedz
  • Prawie każdy jest lepszy : )
   Dla mnie akurat każdy z kandydatów, poza Bosakiem, będzie lepszym prezydentem od Adriana.

   Bernard 15/03/2020 16:23 Odpowiedz
 • Tylko antynatalizm!

  s 15/03/2020 14:51 Odpowiedz
 • A nie dało się właśnie bez prowadzenia koronokampanii? no widać nie, bo kulą w płot. Polska podjęła jako jedno z pierwszych państw zdecydowane decyzje i kroki. Ludzie widzą że piszesz Pan coś, co nie ma pokrycia w faktach. A gdyby prezydent nie robił nic, to pisałbyś Pan i Panu podobni: „gdzie jest Prezydent!?”. Kogo Pan sobie wyobraża zamiast fachowca ministra Szumowskiego w tej sytuacji? Nienawiść do PiS przesłania Panu faktyczny ogląd sytuacji (I nie to że jestem za PiS, ale w tej sytuacji radzą sobie bardzo dobrze). Reszta tekstu nawet ok.

  czytelnik 15/03/2020 13:23 Odpowiedz
  • No właśnie, nie dało się bez prowadzenia koronokampanii? Musi gość latać po kraju i robić sobie lansik w TVPiS gdy ludzie grzecznie siedzą w domach żeby siebie i innych nie narażać? Co to wnosi i co daje? Zwiększa ryzyko dla ludzi którzy są wokół niego i dla tych, z którymi się spotyka. Państwo w takich momentach powinno chronić głowę państwa, ale dla nich ważniejsze są wybory.

   Polska nie przygotowała się na obecną sytuację, co widać po zaopatrzeniu szpitali i służb. A co do Szumowskiego… jest epidemia więc zapominamy o stanie służby zdrowia, o niedofinansowaniu leków, o śmiesznie niskim dofinansowaniu leczenia niektórych chorób, o psychiatrii dziecięcej.

   Nie nie nawidzę PiS. Po prostu widzę cynizm i obłudę tej władzy, chyba każdej władzy.

   Bernard 15/03/2020 13:47 Odpowiedz
   • Fakty i liczby mówią same za siebie. Proszę porównać liczby zakażonych i zmarłych. A wrócimy do tych liczb jeszcze raz, kiedy to się skończy. Wtedy albo ja Panu, albo Pan mi przyzna rację.

    czytelnik 15/03/2020 15:18 Odpowiedz
    • Żadne liczby nie zmienią tego, że pracownikom szpitali brakuje środków zabezpieczających, że epidemię długo bagatelizowano a partia rządząca wykorzystuje ją do brudnej kampanii. Podobnie jak tego, że marnujemy pieniądze na propagandę zamiast wydawać je na pomoc chorym lub edukację społeczeństwa.

     Bernard 15/03/2020 15:51 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish