mar 7, 2014
1955 Wyświetleń
4 0

Monodram „Samospalenie” Przemysława Bluszcza

Napisany przez

Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu serdecznie zaprasza Państwa 28 marca na monodram „Samospalenie” Przemysława Bluszcza.

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.

Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy – próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być..?

Spektakl jest próbą stworzenia takiego portretu. Nieoczywistego, prowokującego, portretu wielokrotnego, w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów.

Przemysław Bluszcz odważnie wkracza w obie te rzeczywistości. Stwarza je na scenie w skondensowanych, mocnych obrazach, które drażnią, wzruszają, czasem śmieszą, a zarazem podważają jednoznaczność ocen postaw ludzi uwikłanych w zbrodnie minionego systemu.

reżyseria – Krzysztof Szekalski
scenografia – Kobas Laksa

Przemysław Bluszcz – aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, wydz. zamiejscowy we Wrocławiu (1997). Przez ostatnią dekadę stworzył na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru na Woli w Warszawie i Teatru Ateneum w Warszawie ponad 50 ról. Znany min. Jako Lewar w serialu „Odwróceni” w reżyserii Jacka Filipiaka, Scharfuhrer Uwe Rappke w serialu „Czas Honoru” w reżyserii Michała Rosy i Michała Kwiecińskiego, Cezary Bachleda w „Ratownikach” w reżyserii Marcina Wrony czy Komisarz Michał Grosz w serialu „Mrok” w reżyserii Jacka Borcucha. Wykreował wyraziste i pamiętane role w filmach fabularnych: Menadżera zespołu Dżem Leszka Martinka w „Skazanym na Bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, Księdza Edmunda w „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, Sierżanta Romana Kwaśnego w „Operacji Dunaj” Jacka Głomba. Producenta w głośnym i nagradzanym obrazie „Zero” w reżyserii Pawła Borowskiego. Stefana, ojca głównego bohatera „Być jak Kazimierz Deyna” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, czy Kierownika w „Supermarkecie” Macieja Żaka.

Nagrody – Ma na swoim koncie nagrody aktorskie festiwali teatralnych w Kaliszu, Zabrzu, Szczecinie i Bydgoszczy. Oraz dwie główne nagrody aktorskie w Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony za debiut na 49 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2011 roku nominowany do nagrody za główną rolę męską na Monte Carlo Television Festiwal „Golden Nymph” za rolę w serialu TVP „Ratownicy”.

Krzysztof Szekalski – aktor, dramatopisarz. Absolwent wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Autor i reżyser „Samospalenia”.

W latach 2000-2006 należał do zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracował m.in. z: Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Mikołajem Grabowskim, Jeromem Belem. Jego trzy dramaty zostały wyróżnione przez kapitułę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Prapremiera – 14 listopad 2013 roku na scenie teatru Teatrpraga.pl w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie

28.03.2014 / godz. 19:00 / Teatr Stary / bilet – 30 zł

Kategorie:
polecamy
http://www.mdkboleslawiec.pl

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish